Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

BBC: Rosną obawy przed wpływem fake news w internecie

BBC: Rosną obawy przed wpływem fake news w internecie
Fałszywe publikacje pojawiają się w sieci coraz częściej. (Fot. Getty Images)
Użytkownicy są coraz bardziej zaniepokojeni rosnącą ilością fałszywych informacji w internecie - podaje BBC w nawiązaniu do przeprowadzanej przez siebie ankiety. Według serwisu, wyniki wskazują również na rosnącą opozycję wobec rządowych regulacji internetu.
Reklama

W ankiecie przeprowadzonej wśród korzystających z internetu mieszkańców 18 krajów, 79 proc. respondentów zadeklarowało, że czują niepokój i zmartwienie w związku z narastającą trudnością w rozróżnianiu prawdziwych treści w internecie od fałszywych.

Jedynie w dwóch krajach biorących udział w badaniu użytkownicy internetu życzyli sobie zdecydowaną większością, by rządy regulowały jego działanie. To Chiny i Wielka Brytania. W kwestii regulacji sieci, generalnie 58 proc. użytkowników jest przeciwnych takim działaniom. To wzrost o siedem procent w stosunku do podobnej ankiety przeprowadzanej przez BBC w 2010 roku. Kraje, które najbardziej sprzeciwiają się regulacji internetu przez rząd, to Grecja (84 proc.) i Nigeria (82 proc.).

Według BBC, zmartwienie i wątpliwości użytkowników sieci wokół tego, co spośród znajdujących się w niej treści jest prawdziwe, a co fałszywe, wzrosły po roku, w którym termin "fake news" stał się zarówno częsty w użyciu, jak i bardzo dochodowy, a nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w mediach społecznościowych przyniosły spore zyski ich autorom.

Brazylijczycy to najbardziej zaniepokojeni zacierającą się granicą pomiędzy prawdą i fałszem użytkownicy internetu. 92 proc. z nich wyraziło zmartwienie i zainteresowanie sprawą. W wielu innych krajach klasyfikowanych jako rozwijające się, odsetek respondentów zaniepokojonych nieprawdziwymi informacjami jest bardzo wysoki. To 90 proc. dla Indonezji, 88 proc. dla Nigerii i 85 proc. dla Kenii. Jedynym krajem, który nie wyraża zmartwienia plagą "fake news", są Niemcy - gdzie jedynie 49 proc. badanych stwierdza, że to niepokojące zjawisko. Jednocześnie, w Niemczech podjęto zorganizowane działania mające na celu eliminację potencjalnego wpływu nieprawdziwych informacji na nadchodzące wybory.

Według Douga Millera, kierownika firmy analitycznej Globescan, "Wyniki tych badań sugerują, że era fake news może być tak samo znacząca dla zmniejszenia zaufania w stosunku do informacji w internecie, jak rewelacje Edwarda Snowdena ujawnione w 2013 roku względem komfortu, z jakim wyrażamy swoje poglądy w sieci”.

Z tym ostatnim zjawiskiem wiąże się coraz więcej niepokojów. 53 proc. respondentów ankiety podało, że nie czuje się w pełni bezpiecznie wyrażając swoje preferencje i światopogląd w internecie, w porównaniu z 49 proc. w badaniu z 2010 roku.

BBC zwraca uwagę również na zwiększający się entuzjazm dotyczący rozwoju internetu jako jednego z praw człowieka. 53 proc. badanych deklaruje, że dostęp do sieci powinien zostać wpisany na listę praw podstawowych, z dominantą w Brazylii, Grecji i Indiach.

 

  Komentarze


  • Wolny
   25 września 2017, 09:18

   Przeciez to prawica zawsze rozpowszechniala i rozpowszechnia klamliwe i nieprawdziwe informacje na swoich chorych portalach . Prawica to zawsze byly same tlumoki bez szkoly .

  • THC
   25 września 2017, 10:43

   To po co ja sie tak jaram wiadomosciami,jak polowa to klamstwa,I potem mi pikawa skacze z zazdrosci I zawisci.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama