Fabiański did not stop Arsenal, "ManU" setback

"Kanonierzy" okazali się zbyt trudym przeciwnikiem dla West Ham United. (Fot. Getty Images)
West Ham United with Łukasz Fabiański in the goal lost in the away goal in the London derby with Arsenal 1: 2 in the second round of the English football league. The first game was played by Manchester United and Crystal Palace lost 1: 3.

Prowadzenie Arsenalowi dał w 25. minucie Francuz Alexandre Lacazette, który wykorzystał dośrodkowanie Gabończyka Pierre'a-Emericka Aubameyanga. Goście wyrównali tuż przed przerwą za sprawą Michaila Antonio.

W drugiej połowie "Kanonierzy" mieli przewagę, ale długo nie potrafili sforsować obrony West Ham. Udało się dopiero w 85. minucie, kiedy z bliska wpakował piłkę do siatki wprowadzony na boisko osiem minut wcześniej Edward Nketiah.

Manchester nie grał w pierwszej kolejce z powodu sierpniowych występów w europejskich pucharach. W sobotę "Czerwone Diabły" zaprezentowały się bardzo słabo.

Już w siódmej minucie prowadzenie Crystal Palace po składnej akcji dał Andros Townsend. Później goście skoncentrowali się na obronie.

Piłkarze Crystal Palace byli w bardzo dobrej formie podczas meczu z "Czerwonymi Diabłami". (Fot. Getty Images)

W 74. minucie z rzutu karnego podwyższył Wilfried Zaha. Cała sytuacja była jednak kontrowersyjna. Sędzia skorzystał z systemu VAR i podyktował "jedenastkę" za dotknięcie piłki ręką przez Victora Lindeloefa. Szwed został nią jednak trafiony z bliskiej odległości i nie miał żadnych szans na jej cofnięcie.

Najpierw do rzutu karnego podszedł Jordan Ayew, a jego uderzenie obronił David De Gea. Sędzia ponownie jednak skorzystał z VAR. Okazało się, że hiszpański bramkarz zbyt szybko odskoczył od linii i karnego powtórzono. Zaha trafił już pewnie.

"Moim zdaniem karnego nie powinno być. Co niby w takiej sytuacji Victor miał zrobić z ręką? Natomiast samo jego powtórzenie było zgodne z obowiązującymi przepisami" - ocenił trener Manchesteru Ole Gunnar Solskjaer.

W 80. minucie kontaktową bramkę dla "ManU" zdobył nowy holenderski nabytek Donny van de Beek. Pięć minut później wynik ustalił Zaha.

Wcześniej Leeds United pokonał na własnym stadionie Fulham 4:3, a jedną z bramek zdobył Mateusz Klich. Polak miał też asystę przy trafieniu Patricka Bamforda.

Gospodarze objęli prowadzenie już w piątej minucie, kiedy po rzucie rożnym mocnym strzałem z bliska pod poprzeczkę popisał się Portugalczyk Helder Costa. "Pawie" miały przewagę, ale w niegroźnej sytuacji faulu we własnym polu karnym dopuścił się jeden z ich obrońców. "Jedenastkę" w 34. minucie wykorzystał Serb Aleksandar Mitrovic.

Leeds prowadzenie odzyskał jeszcze przed przerwą. Tym razem dla tej ekipy sędzia podyktował rzut karny, a skutecznym egzekutorem okazał się Klich.

W świetnym stylu gospodarze zaczęli drugą połowę. W 50. minucie Klich idealnie zagrał z głębi pola do Bamforda, który płaskim strzałem umieścił piłkę w siatce. Siedem minut później było już 4:1, a z drugiego gola cieszył się Costa.

Goście nie złożyli broni, ale zdołali zdobyć tylko dwie bramki. W 62. minucie trafił Bobby Reid, a w 67. ponownie Mitrovic.

W pierwszym sobotnim spotkaniu Everton pokonał u siebie 5:2 West Bromwich Albion. Hat-trick zanotował Dominic Calvert-Lewin, a na listę strzelców w drużynie gospodarzy wpisali się jeszcze pozyskany latem z Realu Madryt Kolumbijczyk James Rodriguez i Michael Keane.

Goście od 45. minuty grali w dziesiątkę, kiedy czerwoną kartką został ukarany Kieran Gibbs. Gole dla nich zdobyli Grady Diangana i Brazylijczyk Matheus Pereira. Kamil Grosicki natomiast całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Dziś w hicie kolejki Chelsea Londyn podejmie broniący tytułu Liverpool, a Southampton Jana Bednarka zagra u siebie z Tottenhamem Hotspur.