Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"FT": Parlament powinien wykorzystać opóźnienie Brexitu

"FT": Parlament powinien wykorzystać opóźnienie Brexitu
"FT": Ten kraj zasługuje na coś więcej niż bałagan ostatnich sześciu miesięcy. (Fot. Getty Images)
Brytyjski dziennik 'Financial Times' poparł plany opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w związku z brakiem porozumienia w Izbie Gmin ws. warunków opuszczenia Wspólnoty. Jak podkreślono, byłaby to okazja na 'przemyślenie Brexitu na nowo'.
Reklama
Reklama

We wtorek premier Theresa May zapowiedziała, że posłowie będą mogli podjąć taką decyzję, jeśli w zaplanowanych na połowę marca głosowaniach odrzucą proponowaną przez nią umowę opuszczenia UE i sprzeciwią się Brexitowi bez umowy.

"Financial Times" z entuzjazmem przyjął pomysł opóźnienia Brexitu. "Po latach zapewnień, że bez względu na wszystko do Brexitu dojdzie na czas (29 marca br. - przyp. red.), to mile widziany krok, który wnosi do debaty na ten temat nieco rozsądku. To jednak za mało: jeśli do opóźnienia dojdzie, to powinno ono być znacznie dłuższe" - argumentowała redakcja "FT".

Dziennik ocenił, że jeśli w przyszłym tygodniu okaże się, że proponowane przez rząd porozumienie z UE ma niewielkie szanse w głosowaniu, to "May powinna porzucić jakiekolwiek dalsze próby przepchnięcia go przez parlament". "Premier powinna wówczas nie tyle starać się o trzymiesięczne przedłużenie artykułu 50, ale zaproponować jakąś formę strategicznego przedłużenia członkostwa w UE, o jakim wspominali niektórzy unijni urzędnicy, a które trwałoby co najmniej dziewięć miesięcy, rok, a może nawet dłużej" - podkreśla "FT".

"Jeśli szefowa rządu nie jest gotowa podjąć takiej decyzji, to posłowie powinni znaleźć sposób, aby ją do tego zmusić, np. popierając poprawkę do uchwały o przedłużeniu członkostwa" - kontynuuje dziennik.

"Ten kraj zasługuje na coś więcej niż bałagan ostatnich sześciu miesięcy. Zwolennicy twardej linii wobec UE mieli ponad dwa lata, aby przekonać parlament do swojej wizji Brexitu. Nie powiodło im się i teraz, kiedy posłowie wreszcie odzyskali swój głos, jest szansa na wypracowanie ponadpartyjnego konsensusu wokół bardziej funkcjonalnego modelu Brexitu" - argumentuje "FT".

Dziennik wielokrotnie opowiadał się za utrzymaniem formy unii celnej ze Wspólnotą, co rozwiązałoby problem swobodnego przepływu dóbr i towarów między będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a pozostającą w Unii Europejskiej Irlandią.

"FT" zwraca uwagę, że taka decyzja "prawdopodobnie uzyskałaby poparcie Izby Gmin", a zarazem oznaczałaby, że "wynik referendum z 2016 roku jest respektowany". Dziennik ocenia, że istnieje możliwość przełamania politycznego impasu dzięki następnemu referendum, ponieważ dwa i pół roku po poprzednim głosowaniu "brytyjska opinia publiczna ma jaśniejsze wyobrażenie na temat kosztów zorganizowanego opuszczenia UE".

"Jeśli parlament nie jest w stanie dojść do porozumienia, istnieje inna droga, która byłaby dobrym wykorzystaniem przedłużenia procesu Brexitu: mógłby zgodzić się na przedstawienie swojego projektu porozumienia do decyzji Brytyjczyków, zestawiając go z opcją pozostania w UE. Wyborcy zmierzyliby się z wyborem pomiędzy realną umową ws. Brexitu a zachowaniem status quo" - wyjaśnia "FT".

Dziennik ocenia, że "wyjście z UE zawsze było aktem poważnego samookaleczenia ze strony Wielkiej Brytanii, prowadzącym do zerwania uprzywilejowanych więzi z największym partnerem handlowym i wspólnym rynkiem skupiającym ponad 500 milionów ludzi"; podkreśla też, że Brexit szkodzi bezpieczeństwu kraju i osłabia jego pozycję na świecie. "W referendum z 2016 roku wyborcom sprzedano wizję wyobrażonego Brexitu. W tym nowym plebiscycie mieliby oni szansę potwierdzić swoje poparcie dla wyjścia z UE na dostępnych warunkach lub uznać, że pozostanie w bloku jest lepszym rozwiązaniem. Tak czy siak, to byłby realny wybór" - podsumowuje "FT".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama