Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

FIFA ogłosi wieczorem nazwisko najlepszego piłkarza świata

FIFA ogłosi wieczorem nazwisko najlepszego piłkarza świata
Kto w tym roku zostanie najlepszym piłkarzem świata? (Fot. Getty Images)
Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Argentyńczyk Lionel Messi lub Brazylijczyk Neymar - wieczorem jeden z nich otrzyma nagrodę Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej dla Piłkarza Roku. Uroczysta gala FIFA odbędzie się w Londynie.
Reklama

W połowie sierpnia FIFA opublikowała listę 24 piłkarzy nominowanych do nagrody dla zawodnika roku. Był na niej m.in. kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, napastnik Bayernu Monachium. Ponad miesiąc później ogłoszono listę finałową "The Best FIFA Football Awards", złożoną z trzech nazwisk.

32-letni Portugalczyk Ronaldo w tym roku poprowadził Real Madryt do drugiego z rzędu triumfu w Lidze Mistrzów. Oprócz tego "Królewscy" zdobyli mistrzostwo Hiszpanii.

Młodszy od niego o dwa lata Argentyńczyk Messi z Barcelony wywalczył z tym klubem wicemistrzostwo i puchar kraju. Trzeci z nominowanych - 25-letni Brazylijczyk Neymar latem był bohaterem rekordowego transferu, z Barcelony do Paris Saint-Germain za 222 mln euro.

Każdy z nich doprowadził reprezentację swojego kraju do awansu na mistrzostwa świata w Rosji. Messi w ostatnim i jednocześnie decydującym meczu - z Ekwadorem (3:1) - strzelił trzy gole.

Od 2008 roku tytuł najlepszego piłkarza świata dzielili między sobą Messi i Ronaldo. Argentyńczyk triumfował w latach 2009-12 i w 2015 roku, a Portugalczyk - w 2008, 2013, 2014 oraz w poprzednim roku.

Ponad rok temu przestała istnieć "Złota Piłka FIFA", którą światowa federacja przyznawała wspólnie z francuskim magazynem "France Football". To przedsięwzięcie funkcjonowało przez sześć lat. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczał "Złotą Piłkę".

Przy wyborze najlepszego piłkarza FIFA w połowie liczą się głosy internautów oraz wybranych dziennikarzy, a drugą połowę stanowią głosy trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji.
Łącznie nagrody będą przyznawane w ośmiu kategoriach. Oprócz najlepszego piłkarza uhonorowani zostaną m.in. piłkarka i trener mężczyzn oraz kobiet.
Na finałowej liście FIFA w kategorii trenerów (w futbolu męskim) znaleźli się dwaj Włosi Massimiliano

Allegri z Juventusu Turyn i Antonio Conte z Chelsea Londyn oraz Francuz Zinedine Zidane z Realu Madryt.

Z kolei najlepsza piłkarka 2016 roku zostanie wybrana z trójki: Deyna Castellanos (Wenezuela), Carla Lloyd (USA) - triumfatorka dwóch ostatnich edycji plebiscytu - oraz Holenderka Lieke Martens.

Wyłoniona zostanie także Drużyna Roku. Wśród 15 skrzydłowych i napastników (łącznie 55 piłkarzy), nominowanych przez FIFA i związek piłkarzy FIFPro, jest Robert Lewandowski. W ankiecie wzięło udział ponad 25 tysięcy zawodników.

Ocenami objęto okres od sierpnia 2016 do czerwca 2017. Poprzednie edycje obejmowały występy piłkarzy w roku kalendarzowym.

Ceremonia finałowa rozpocznie się o godz. 19:30 czasu GMT. Jak poinformowała FIFA, gospodarzem gali będzie brytyjski aktor Idris Elba.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama