Menu

FIFA chce odzyskać pieniądze od Platiniego

FIFA chce odzyskać pieniądze od Platiniego
64-letni Platini został w 2015 roku wykluczony z wszelkiej działalności piłkarskiej przez Komisję Etyki FIFA. (Fot. Getty Images)
Komitet zarządzający FIFA zwrócił się do władz tej organizacji o podjęcie kroków prawnych przeciwko Michelowi Platiniemu w celu odzyskania dwóch milionów franków szwajcarskich. Niejasne okoliczności otrzymania tej kwoty doprowadziły w przeszłości do zawieszenia Francuza.
Reklama

64-letni obecnie Platini - znakomity w przeszłości piłkarz "Trójkolorowych" - został w 2015 roku wykluczony z wszelkiej działalności piłkarskiej przez Komisję Etyki FIFA, ponieważ cztery lata wcześniej przyjął w niejasnych okolicznościach dwa miliony franków szwajcarskich od ówczesnego szefa FIFA Josepha Blattera. Początkowo kara Francuza miała trwać osiem lat, ale została później skrócona do czterech.

"Administracja FIFA powinna podjąć stosowne kroki przed odpowiednimi organami w Szwajcarii przeciwko panom Blatterowi i Platiniemu w celu zapewnienia, aby dwa miliony franków szwajcarskich nienależnie wypłacone przez pana Blattera na rzecz pana Platiniego zostały zwrócone FIFA, wraz z odsetkami i kosztami" - napisał przewodniczący komitetu zarządzającego FIFA Mukul Mudgal.

Dyskwalifikacja Platiniego zakończyła się w październiku 2018 roku. Słynny Francuz ten czteroletni okres nazwał "najdłuższym urlopem w długiej piłkarskiej karierze". Kilka tygodni temu przyznał, że stęsknił się za działalnością w futbolu i jest gotowy wrócić. Podkreślił, że nie zamyka przed sobą żadnych drzwi i dostrzega kilka opcji.

W czerwcu Platini został zatrzymany i był przesłuchiwany w sprawie wyboru Kataru na gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku. Prokuratura bada możliwe nieprawidłowości przy wyborze organizatora mundialu w 2022 roku, do którego doszło na kongresie w Zurychu w grudniu 2010 roku.

Istnieją podejrzenia, że mogło dojść do przekupienia członków Komitetu Wykonawczego FIFA w zamian za oddanie głosu na Katar, który pokonał w głosowaniu m.in. USA i Anglię. Jednocześnie wybrano wówczas Rosję na gospodarza MŚ 2018.

Czytaj więcej:

Afera FIFA: Platini zatrzymany w sprawie przyznania mundialu Katarowi

Afera FIFA: Prokurator prowadzący sprawę działaczy odwołany

Platini domaga się od UEFA wielkich pieniędzy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama