Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Ex-KSW champion Mamed Khalidov detained for allegedly forging documents of stolen cars

Ex-KSW champion Mamed Khalidov detained for allegedly forging documents of stolen cars
Mamed Khalidov odniósł w swoim zawodowym życiu wiele sukcesów. (Fot. Twitter/@ksw_mma)
A former champion in Poland's KSW promotion, Mamed Khalidov is now facing serious charges in that country.
Advertisement
News available in Polish

Khalidov został zatrzymany wczoraj przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w sprawie paserstwa luksusowych samochodów. Rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik podała, że zatrzymania dokonano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

"Zatrzymany po doprowadzeniu do prokuratury usłyszy zarzuty. Po ich ogłoszeniu prokurator podejmie decyzję w przedmiocie środków zapobiegawczych" - podał dział prasowy PK.

Mamed  Khalidov ma 39 lat i od 9 lat ma polskie obywatelstwo. Urodzony w Groznym w Czeczenii do Polski trafił w 1997 roku wraz z grupą młodych Czeczenów, którzy podobnie jak on, chcieli w Polsce studiować. Po kursie językowym we Wrocławiu Mamed wraz z pochodzącym z sąsiedniej Inguszetii kolegą trafił do Olsztyna. Zamieszkał w akademiku przy ul. Niepodległości i studiował administrację.

Koledzy ze studiów i akademika wspominają Khalidova jako sympatycznego kolegę, który niekoniecznie miał pociąg do nauki. "Mamed nie znał dobrze języka i nie orientował się w zawiłościach polskiego prawa. W zaliczeniach wspomagały go koleżanki, którym umiał się za to odwdzięczyć np. załatwiając klucz do pralki w akademiku, na który obowiązywały kolejki" - wspomina jedna z sąsiadek sportowca. Przyjaciołom Mamed ze współlokatorem serwowali rodzime czeczeńskie dania (np. z suszonej baraniny), puszczali kaukaskie pieśni, opowiadali o rodzimych stronach. Często odwiedzali ich koledzy, z którymi przyjechali do Polski. "Byli bardzo sympatyczni i otwarci" - wspominają znajomi Mameda Khalidova.

Już w czasie studiów Mamed bardziej niż administracją interesował się sportami walki. Wspominał wiele razy, że w rodzinnej Czeczeni nauka tego rodzaju sportów jest powszechna, on sam w wieku 13 lat zaczął trenować karate. W Polsce trenował taekwondo, zapasy i boks. Od 2004 roku reprezentując klub Arachion Olsztyn startował w MMA.

W latach 2009-2018 Mamed stoczył 42 walki, z których 34 wygrał. Karierę sportową zakończył w grudniu ubiegłego roku. Przyznał publicznie, że zmaga się z depresją i potrzebuje na nowo zdefiniować swój świat.

W styczniu na ekrany kin wszedł film "Underdog", w którym Mamed zagrał jedną z ról.

Khalidov jest praktykującym muzułmaninem, który nigdy nie zapomniał o swoim pochodzeniu. Przy wyjściu do oktagonu grano mu zawsze czeczeńskie pieśni. Do Polski sprowadził też swoje rodzeństwo i krewnych, w tym Asłanbeka Saidova, który przed kilkoma laty był zatrzymany i miał sprawę za wymuszenia zwrotu długów. W 2017 roku Saidov (zgodził się na podawanie nazwiska) został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu ale sąd oczyścił go z najpoważniejszych zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała wymuszać haracze. Mamed  Khalidov już wtedy publicznie mówił, że zatrzymanie kuzyna było prowokacją, że "szukają haków na niego".

Khalidov jest aktywny w mediach społecznościowych. Ostatniego wpisu na FB dokonał w poniedziałek. "Z roku na roku coraz bardziej zaczynam cenić chwile w życiu, na nowo poznaje znaczenie różnych rzeczy, od małych po duże. Jestem szczęśliwy ze mogę zajmować się tym czym lubię się zajmować i często wspominać momenty, głównie związane z wami. Wiele z was było ze mną od początku mojej kariery, za co wam wszystkim bardzo dziękuje. Życzę wszystkim owocnego tygodnia" - napisał w poniedziałek Mamed Khalidov.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Advertisement