Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Europol: W Europie 3-4 mld funtów jest pranych za pośrednictwem kryptowalut

Europol: W Europie 3-4 mld funtów jest pranych za pośrednictwem kryptowalut
Rynek kryptowalut rozwija się coraz prężniej. (Fot. Thinkstock)
W Europie za pośrednictwem kryptowalut jest pranych 3-4 mld funtów - wynika z informacji Europolu, na które powołał się serwis BBC.
Reklama

Jak ostrzegł w telewizji BBC dyrektor policyjnej agencji Unii Europejskiej (Europol) Rob Wainwright, ok. 3-4 proc. ze 100 mld funtów pochodzących z nielegalnych źródeł jest pranych w Europie poprzez obrót kryptowalutami.

Szef Europolu podkreślił, że aby poradzić sobie z tym problemem, potrzebna jest ścisła współpraca "regulatorów rynku i liderów branży".

Jak podkreśliła BBC, ostrzeżenie Europolu jest konsekwencją rekordowego spadku wartości wirtualnej waluty bitcoin, jaką zanotowano w grudniu 2017 r.

W grudniu ub. roku NBP i KNF rozpoczęły kampanię ostrzegającą przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty, jak bitcoin, litecoin czy ether. Podkreślały m.in., że wirtualne "waluty" nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny i nie są prawnym środkiem płatniczym. Uruchomiona została strona internetowa Uwazajnakryptowaluty.pl.

W tym samym miesiącu także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wydanym komunikacie ostrzegał przed oszustwami i "inwestycjami alternatywnymi, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych, w tym przed inwestycjami w kryptowaluty czy przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki".

Do tej pory w polskim systemie prawnym brak regulacji dotyczących kryptowalut. W Sejmie w ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w którym znalazła się pierwsza w systemie polskiego prawa definicja waluty wirtualnej. 

 

  Komentarze


  • Uhaha
   13 lutego, 12:39

   Hehe tak to wyglada jakby te 3-4 miliardy w kryptowalutach były wiekszym problemem jak te 96-97 miliarów w papierkach drukowanych przez bank centralny

  • Lukasz
   13 lutego, 22:06

   Rzady bardzo by chcialy ukrecic kark kryptowalutom bo nie ma jak ich kontrolowac ( czytaj opodatkowac ). Jak zwykle jest to usprawiedliwiane tym ze przestepcy uzywaja kryptowalut, wiec podazajac tym tokiem myslenia skoro ludzie uzywaja nozy do popelniania przestepstw noze rowniez powinny zostac zakazane lub ich sprzedaz powinna byc scisle kontrolowana. Ponadto jak ktos ma pojecia o wspolczesnym systemie bankowym to wie ze obecnie pieniadze nie maja zadnej wartosci badz nie sa niczym gwarantowane i jedynie wiara obywateli w sile nabywcza ich waluty daje tej walucie takowa sile.

  • Grzegorz rozwadowski
   15 lutego, 20:33

   Lukasz absolutnie masz racje mam to gdzies jutro investuje w bitcoin I ripple pozdrawiam

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama