Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Europejska Agencja Leków z Londynu nie trafi do Polski? Pracownicy LGBT obawiają się o swoje rodziny

Europejska Agencja Leków z Londynu nie trafi do Polski? Pracownicy LGBT obawiają się o swoje rodziny
Europejska Agencja Leków szuka nowej siedziby w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. (Fot. Getty Images)
Jak donosi serwis Politico, walka o przejęcie prestiżowej agencji z Londynu w związku z Brexitem niespodziewanie ujawniła 'gigantyczne podziały na Wschód i Zachód'. Kością niezgody stały się prawa społeczności LGBT, które w Europie Wschodniej nie są uregulowane prawnie.
Reklama

O nowej siedzibie Europejskiej Agencji Leków (EMA) miało decydować wiele czynników - m.in. sytuacja ekonomiczna kraju, opieka medyczna, możliwości zatrudnienia i edukacji dla rodzin pracowników oraz połączenia transportowe z innymi krajami UE. Polska znalazła się wśród grona aplikujących o przejęcie prestiżowej agencji.

Teraz jednak, jak poinformował szef EMA Guido Rasi, do kryteriów wpisano również prawa osób LGBT. Decyzja ta zapadła po tym, jak pracownicy agencji w liście otwartym wyrazili obawę o bezpieczeństwo siebie i swoich rodzin. Zwrócili również uwagę, że po przeprowadzce z Londynu, ich status cywilny w niektórych krajach "nie będzie rozpoznany".

Nowe kryteria wykluczyły tym samym Polskę, Słowację, Bułgarię oraz Rumunię - jedyne kraje w UE, które nie rozpoznają w swoim systemie prawnym małżeństw jednopłciowych.

W Europejskiej Agencji Leków pracuje ponad 900 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. 70 z nich identyfikuje się jako osoby LGBT, jednak apel podpisało w sumie 250 osób.

Spośród czterech krajów do sprawy odniosła się jedynie Bułgaria i Słowacja. 

Przedstawiciel Słowacji oświadczył, że w rządzie na stałe znajduje się specjalny komitet osób LGBT, który współdziała z innymi organami na rzecz ochrony praw człowieka.

Przedstawiciel Bułgarii przekazał z kolei, że choć kraj ten nie rozpoznaje małżeństw jednopłciowych, nie dopuszcza do dyskryminacji z uwagi na orientację seksualną.

Polska i Rumunia odmówiły komentarza. 

 

  Komentarze


  • My
   11 września 2017, 15:37

   Polska i Rumunia odmówiły komentarza poniewaz Polska to kraj dyskryminujacy wszystko i wszystkich poza bialymi i wierzacymi katolikami. Wstyd mi za takich Polskich zacofanych i agresywnych psycholi

  • Wy
   11 września 2017, 16:44

   W UK juz 6-letni chlopcy chodza do szkoly w sukienkach.

  • Sarah
   11 września 2017, 16:56

   Turcje od lat zlewają w sprawie członkostwa UE bo muslim kraj bo nie toleruje Kurdów i pozostałych mniejszości, a my wcale nie jesteśmy lepsi do UE przyjęli nas z litości bo szczerze powiedziawszy bardzo odstajemy od Starej EU. Zaściankowe cwaniaczki.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama