Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europejczycy coraz bardziej otwarci na mniejszości, ale Polacy w tyle

Europejczycy coraz bardziej otwarci na mniejszości, ale Polacy w tyle
Brytyjczycy są najbardziej otwarci na ewentualne związki ich dzieci z osobami narodowości żydowskiej. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy UE są coraz bardziej otwarci na mniejszości seksualne, etniczne czy religijne - wynika z opublikowanych wczoraj badań Eurobarometru. Polacy w dużo mniejszym stopniu niż przeciętni Europejczycy są w stanie akceptować związki jednopłciowe.
Reklama
Reklama

Jak wynika z badania, 69 proc. ankietowanych nie miałoby nic przeciwko, gdyby ich dziecko było w związku z osobą narodowości żydowskiej. To o 9 punktów procentowych więcej niż w 2015 r.

Taki sam poziom tolerancji odnosi się do osób z niepełnosprawnościami, nieco mniejszy dotyczy Azjatów (68 proc.) i osób czarnoskórych (66 proc. - 10 punktów procentowych więcej niż w 2015 r.).

Społeczeństwami, w których ludzie są najbardziej otwarci na ewentualne związki ich dzieci z osobami narodowości żydowskiej, są Brytyjczycy, gdzie 87 proc. ankietowanych powiedziało, że nie miałoby nic przeciwko takiej relacji. Najgorzej pod tym względem wypadają Cypryjczycy (36 proc.) oraz mieszkańcy Rumunii (39 proc.).

W Polsce 55 proc. respondentów odpowiedziało, że nie miałoby nic przeciwko związkowi ich dziecka z Żydem lub Żydówką, co oznacza, że nastąpił wzrost o 3 punkty procentowe w ciągu ostatnich czterech lat.

Polska jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o tolerancję dla małżeństw osób tej samej płci. (Fot. Getty Images)

Nieco ponad połowa Europejczyków (55 proc., wzrost o 11 punktów procentowych od 2015 r.) nie miałaby nic przeciwko, gdyby ich dziecko związało się z osobą tej samej płci. Największa tolerancja w tym zakresie panuje w Holandii (89 proc.) i Szwecji (88 proc.), a najmniejsza w Bułgarii (7 proc.) oraz na Litwie (16 proc.).

Polska jest poniżej średniej unijnej z wynikiem 38 proc. W ciągu ostatnich czterech lat wiele się jednak zmieniło, bo liczba akceptujących takie relacje zwiększyła się o 11 punktów procentowych.

Zmianę postaw widać również w odpowiedzi na inne pytania. Dla 88 proc. Europejczyków (o 7 punktów procentowych więcej niż w 2015 r.) nie byłoby problemem, gdyby w ich kraju najważniejszy wybieralny urząd w państwie sprawowała kobieta. Najmniej otwarci na taki scenariusz są Austriacy (78 proc.) oraz Rumuni (71 proc.).

Dla 88 proc. Europejczyków nie byłoby problemem, gdyby najważniejszy urząd w ich kraju sprawowała kobieta. (Fot. Getty Images)

Blisko trzem czwartym (72 proc.) ankietowanych nie przeszkadzałaby sytuacja, gdyby osoba o innym kolorze skóry niż większość populacji w ich kraju sprawowała najwyższy urząd, a dla 64 proc. mógłby to być gej, lesbijka czy osoba biseksualna (o 13 punktów procentowych więcej niż w 2015 r.).

W Polsce na taki scenariusz otwartość zadeklarowało 49 proc. ankietowanych (o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu).

Czytaj więcej:

Prezydent Gdańska przeprosiła za nazwanie m.in. Sadiqa Khana "egzotycznymi gośćmi"

Eurobarometr: 76 proc. mieszkańców UE za prawami dla LGBT

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama