Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

European Labour Authority starts its activities

European Labour Authority starts its activities
Powołanie urzędu było odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na rynku pracy w UE. (Fot. Getty Images)
The European Labour Authority is the new EU agency that will contribute to fostering fairness and mutual trust in the Internal Market by ensuring that EU labour rules are enforced in a fair, simple and effective way.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zarząd tej instytucji, której siedziba znajduje się w Bratysławie, składa się z przedstawicieli państw członkowskich, KE, partnerów społecznych na szczeblu unijnym, Parlamentu Europejskiego, innych unijnych agencji działających w obszarze zatrudnienia i spraw społecznych oraz obserwatorów z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Powołanie urzędu było odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na rynku pracy w UE. Z danych KE wynika, że obecnie w innym niż swoje państwie członkowskim mieszka lub pracuje około 17,5 mln obywateli europejskich. To dwa razy więcej niż 10 lat temu.

Do kompetencji agencji będzie należało m.in. ułatwianie kooperacji między państwami UE w radzeniu sobie z niezadeklarowaną pracą, czyli pracą na czarno, oraz ułatwianie współpracy między unijnymi i krajowymi stronami w poszukiwaniu rozwiązań dotyczących ewentualnych zakłóceń na rynku pracy.

UE ustanowiła nowy Europejski Urząd ds. Pracy, aby poprawić współpracę transgraniczną. (Fot. Getty Images)

Ma ona też mediować między organami państw członkowskich, by rozstrzygać spory transgraniczne. Potrzeba taka może pojawić się np. w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku państwach członkowskich.

Nowa instytucja ma również ułatwiać koordynację między krajami UE w transgranicznym egzekwowaniu przepisów unijnych. Ma też mieć uprawnienia do przeprowadzania skoordynowanych i wspólnych kontroli, lecz nie z własnej inicjatywy. Urząd będzie też działał na rzecz sprawniejszej wymiany informacji, np. na temat praw i obowiązków transgranicznych pracowników.

KE podkreśliła, że państwa członkowskie mają nadal w pełni odpowiadać za egzekwowanie przepisów dotyczących pracy, czy ubezpieczeń społecznych, a na poziom UE nie trafią żadne nowe kompetencje.

Czytaj więcej:

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby pozostać w Polsce

"Puls Biznesu": Ukraińskie źródło pracowników wysycha

CBOS: Mniej pracowników skarży się na naruszanie ich praw

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement