Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europarlament apeluje do Wielkiej Brytanii o ochronę praw obywateli UE

Europarlament apeluje do Wielkiej Brytanii o ochronę praw obywateli UE
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE 31 stycznia 2020 r. rozpocznie 11-miesięczny okres przejściowy, gdy w praktyce stanie się ona niegłosującym członkiem UE. (Fot. Getty Images)
PE wyraził dzisiaj zaniepokojenie w związku z trudnościami, jakie napotykają obywatele unijni przy składaniu wniosków w brytyjskim systemie osiedleńczym. Europosłowie ostrzegli, że ich zgoda na umowę rozwodową będzie zależna od gwarancji dotyczących ochrony obywateli.
Reklama
Reklama

Parlament Europejski dopiero pod koniec stycznia, tuż przed planowanym wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE, ma głosować nad ostatecznym zatwierdzeniem umowy brexitowej.

Korzystając z ostatniej możliwości wywarcia presji na rząd w Londynie eurodeputowani w przyjętej w Strasburgu rezolucji wyrazili szczególne zaniepokojenie w związku z podejściem władz Wielkiej Brytanii do wniosków tych osób, które chcą pozostać na Wyspach. Problemem, na który wskazano, jest m.in. brak fizycznych dowodów pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

"Obywatele UE-27 mieszkający w Zjednoczonym Królestwie uzyskaliby większą pewność i poczucie bezpieczeństwa, gdyby otrzymali fizyczny dokument poświadczający ich prawo pobytu w Zjednoczonym Królestwie po upływie okresu przejściowego" - czytamy w dokumencie przegłosowanym przez PE.

W rezolucji podkreślono, że brak fizycznego dowodu poświadczającego prawo pobytu zwiększy tylko ryzyko dyskryminacji obywateli UE-27 ze strony przyszłych pracodawców i właścicieli nieruchomości. Będą oni mogli bowiem chcieć uniknąć dodatkowego obciążenia administracyjnego związanego z internetową weryfikacją statusu osoby osiedlonej lub z powodu błędnej obawy przed znalezieniem się w sytuacji niezgodnej z prawem i przez to inaczej podchodzić do Brytyjczyków, a inaczej do osiedlonych obywateli UE.

W przegłosowanym już w Izbie Gmin projekcie ustawy WAB (ws. wystąpienia z UE) rząd dodał zapis wykluczający możliwość przedłużenia okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020 r. (Fot. Getty Images)

Europosłowie kwestionują też sposób ustanowienia i niezależność brytyjskiego "niezależnego organu" przewidzianego w umowie brexitowej. Będzie miał on uprawienia do prowadzenia z własnej inicjatywy postępowań dotyczących naruszeń postanowień umowy ze strony administracji oraz do rozpatrywania skarg obywateli Unii i członków ich rodzin.

Eurodeputowani preferują ustanowienie wspólnego mechanizmu kontroli z udziałem Parlamentu Europejskiego i parlamentu Zjednoczonego Królestwa.

W przyjętym tekście wezwano też do rozpoczęcia kampanii informujących wszystkich obywateli objętych umową o wystąpieniu o ich prawach i jakichkolwiek możliwych zmianach w ich statusie.

Rezolucja została przyjęta 610 głosami za, przy 29 przeciw i 68 wstrzymujących się.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma nastąpić 31 stycznia. Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu Brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE.

Czytaj więcej:

Izba Gmin poparła projekt ustawy w sprawie Brexitu

Brexit: Ostrzejsze sankcje wobec winnych łamania praw człowieka w UK

Izba Lordów rozpoczęła debatę nad ustawą w sprawie Brexitu

Johnson rozważa publiczną zbiórkę, żeby Big Ben mógł obwieścić Brexit

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama