Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europa przygotowuje się do sezonu turystycznego

Europa przygotowuje się do sezonu turystycznego
Varkiza w Grecji - wczoraj tamtejsze plaże były już pełne... (Fot. Getty Images)
Kraje Europy stopniowo znoszą ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa i starają się przywrócić działalność branży turystycznej. Na Wyspach Kanaryjskich potrzebny będzie tzw. cyfrowy profil medyczny, a Grecja chce uruchomić korytarze turystyczne z krajami najmniej dotkniętymi pandemią.
Reklama
Reklama

Stopniowe i skoordynowane znoszenie ograniczeń ma być - według unijnych zaleceń - podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostaną otworzone granice między krajami o podobnej sytuacji epidemicznej, w drugim - między wszystkimi państwami wspólnoty.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager podkreśliła, że KE daje jedynie generalne wskazówki, a konkretne decyzje zależą od władz krajowych. W rekomendacjach nie podano żadnych dat, zaznaczono natomiast jak ważne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie wszelkich środków bezpieczeństwa.

I tak, w niektórych regionach Hiszpanii - jednego z najbardziej dotkniętych przez pandemię państw świata, którego branża turystyczna stanowi istotną część gospodarki - już od dwóch tygodni mogą na nowo działać hotele, restauracje i bary. Od 15 maja do końca stanu zagrożenia, który planowo ma nastąpić 24 maja, chociaż prawdopodobne jest jego przedłużenie, każdy obcokrajowiec przyjeżdżający do Hiszpanii musi się poddać 14-dniowej obowiązkowej kwarantannie. Jak informuje Reuters, władze tego kraju planują szerzej otworzyć granice najwcześniej na początku lipca.

Lotnisko Los Cangrejos na El Hierro (Wyspy Kanaryjskie) - przyjezdnym bada się temperaturę. (Fot. Getty Images)

Tymczasem tamtejszy sektor turystyczny prześciga się w pomysłach na zapewnienie bezpiecznego pobytu wczasowiczom, gdy ci dotrą do Hiszpanii. Władze Wysp Kanaryjskich planują przygotować wakacje dla urlopowiczów, których zdrowie będzie potwierdzone cyfrowym profilem medycznym (aplikacją z wynikami badań potwierdzonych przez hiszpańskie władze medyczne i zainstalowaną na telefonie komórkowym). Z kolei najpopularniejsze plaże na Costa Brava zostały podzielone na pojedyncze sektory, które będzie trzeba wcześniej rezerwować. Turysta wejdzie na nie skanując kod w aplikacji, a nad zachowaniem bezpiecznej odległości między plażowiczami będą czuwały specjalne patrole oraz sterowany sztuczną inteligencją system monitoringu.

Włochy od 4 maja stopniowo znoszą wcześniej wprowadzone restrykcje, od 3 czerwca otwarte będą granice Włoch; kto przyjedzie, nie będzie musiał przechodzić kwarantanny. Ze względu na ogromne straty sektora turystycznego - tamtejsza Izba Handlu i Usług oszacowała, że w 2020 r. wyniosą one nawet 120 mld euro - rząd stara się zachęcić Włochów do spędzenia urlopu we własnym kraju. "Byłoby pięknie, gdyby Włosi spędzili wakacje w Italii, choć w inny sposób, (przestrzegając) reguł ostrożności" - stwierdził premier Giuseppe Conte, który zdecydował się dofinansować branżę 2 mld euro, które mają do niej wpłynąć m.in. poprzez system bonów rozdawanych rodzinom o niskich dochodach.

Grecja planuje przyjąć pierwszych turystów z zagranicy 1 lipca. Minister turystyki Harry Theochari przewiduje utworzenie tzw. korytarzy turystycznych z krajami, które nie zostały dotknięte pandemią tak mocno jak większość Europy Zachodniej. "Liczba zachorowań w pewnych państwach jest niższa niż w innych, więc ich obywatele może wcześniej zaczną podróżować" - zauważył. Dodał, że być może zamiast turystów z Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec, do Grecji przyjedzie więcej urlopowiczów z krajów Europy Centralnej i Wschodniej.

Plaża w Jesolo niedaleko Wenecji. Włoskie miejscowości nadmorskie już od przyszłego tygodnia zapełnią się plażowiczami. (Fot. Getty Images)

Rząd cypryjski chce od 9 czerwca przywrócić pełny ruch lotniczy na wyspę, wraz z nim będą tam mogli pojawić się pierwsi turyści. Szef tamtejszego związku hotelarzy Haris Loizides powiedział agencji AP, że ponieważ do tej pory większość przybywających na wyspę wczasowiczów pochodziła z Rosji i Wielkiej Brytanii - krajów, w które epidemia uderzyła bardzo mocno - władze starają się zachęcić do przyjazdu klientów z państw regionu Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu, gdzie notuje się niższy stopień zakażeń koronawirusem.

Chorwacki minister turystyki Gari Cappelli poinformował, że kraj negocjuje dwustronne umowy ze Słowenią, Austrią, Węgrami, Czechami i Słowacją na temat możliwości podróżowania między tymi państwami bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Obywatele tego pierwszego państwa będą mogli pojechać do Chorwacji prawdopodobnie już pod koniec maja, pozostałych w połowie czerwca. W kraju otworzono już niektóre hotele, po nich mają zacząć działać kempingi, kwatery prywatne i turystyka żeglarska.

Turcja zapowiedziała wprowadzenie systemu certyfikacji obiektów i usług turystycznych, który ma zapewnić pełne bezpieczeństwo turystów i pracowników branży. Program jest dobrowolny, ale władze mocno zachęcają do wzięcia w nim udziału wszystkie restauracje, hotele i firmy transportowe - ich lista będzie udostępniana firmom turystycznym oraz na stronach internetowych. Według ministra kultury i turystyki Mehmeta Ersoya przedsięwzięcie ma pokazywać "pionierską rolę Turcji w ustanawianiu nowych kierunków normalizacji turystyki". Ministerstwo zdrowia planuje utworzenie na lotniskach przyjmujących zagranicznych turystów punktów przeprowadzających testy na obecność koronawirusa. Od początku czerwca mają być w nich badani wszyscy przyjeżdżający. Również w tym czasie wznowić działalność na szerszą skalę mają narodowe tureckie linie lotnicze Turkish Airlines.

Kelner w jednym z barów w Zagrzebiu. W Chorwacji otwarto restauracje i puby już 11 maja. (Fot. Getty Images)

Granice Portugalii pozostaną zamknięte co najmniej do 15 czerwca, do tego momentu władze planują także ponowne otwarcie hoteli, restauracji i plaż. Do końca maja zostaną ogłoszone szczegółowe zasady korzystania z plaż w Portugalii, będą one określały m.in. dozwoloną liczbę przebywających na nich osób.

Od 1 lipca zagraniczni turyści będą mogli wjechać do Gruzji, która chce się promować jako bezpieczny cel podróży i kraj, który - jak ogłosiła minister gospodarki Natia Turnawa - "odniósł dostrzegane na świecie sukcesy w walce z pandemią Covid-19".

Czytaj więcej:

Włochy: Region Emilia-Romania gotowy otworzyć plaże 18 maja

Austria: Pełne otwarcie granicy ze Szwajcarią i Liechtensteinem 15 czerwca

Portugalia: Granice zostaną otwarte najwcześniej po 15 czerwca

Otwarto pierwsze plaże na portugalskiej Maderze

Włochy: Od 18 maja podróże po regionie, od 3 czerwca otwarte granice kraju

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama