England ease to simple victory over San Marino in first World Cup 2022 qualifier

W 15. minucie wynik spotkania otworzył James Ward-Prowse. (Fot. Getty Images)
England's 5-0 win over San Marino in World Cup qualifying was so routine that manager Gareth Southgate will not give too much weight to what he saw on Thursday at Wembley.

Dwie bramki uzyskał napastnik Evertonu Dominic Calvert-Lewin, a po jednej James Ward-Prowse, Raheem Sterling i debiutujący w kadrze Ollie Watkins. Trener faworytów grupy I Gareth Southgate zdecydował o wystawieniu kilku zmienników. Na ławce rezerwowych pozostał m.in. Harry Kane.

Za jedyną niespodziankę w innych wczorajszych meczach można uznać remis Hiszpanii (grupowy rywalem biało-czerwonych w mistrzostwach Europy) z Grecją 1:1. Po pół godzinie gry w Granadzie gospodarze objęli prowadzenie po strzale Alvaro Moraty. Po niespełna kwadransie drugiej połowy wyrównał z rzutu karnego Anastasios Bakasetas.

Hiszpańska agencja prasowa EFE napisała, że drużyna trenera Luisa Enrique w tym meczu w niczym nie przypominała zespołu, który rok 2020 zakończył słynnym 6:0 z Niemcami. Według dziennikarzy, piłkarze razili nieporadnością i niedokładnością, nie mieli też pomysłu, jak sforsować grecką defensywą.

W innym spotkaniu grupy B Szwecja, kolejny z rywali Polaków w ME 2021, pokonała Gruzję 1:0. Po prawie pięcioletniej przerwie narodowy trykot założył Zlatan Ibrahimovic. 39-letni internacjonał asystował przy jedynym golu Viktora Claessona.

Kłopotów z rozpoczęciem kwalifikacji od zwycięstwa nie mieli Niemcy, którzy w Duisburgu pokonały Islandczyków 3:0. Po trafieniach Leona Goretzki i Kaia Havertza już po siedmiu minutach było 2:0.

W spotkaniu grupowych rywali tych zespołów Rumunia wygrała w Ploeszti z Macedonią Płn. 3:2. Spotkanie było pełne zwrotów akcji. Gospodarze prowadzili 2:0 do 82. minuty, później w odstępie kilkudziesięciu sekund stracili dwa gola, a wreszcie wynik ustalił Ianis Hagi, syn słynnego przed laty piłkarza Gheorghe.

Wygrali także Włosi - w grupie C 2:0 z Irlandią Północną, a ich teoretycznie najgroźniejsi rywale w walce o pierwsze miejsce - Szwajcarzy - pokonali w Sofii Bułgarów 3:1. Goście wszystkie gole zdobyli w pierwszym kwadransie.

Polska zremisowała w Budapeszcie z Węgrami 3:3 (0:1) w pierwszym występie pod wodzą portugalskiego trenera Paulo Sousy i meczu inaugurującym eliminacje piłkarskich świata.  W niedzielę Polacy na stadionie Legii Warszawa podejmą Andorę, która uległa na inaugurację Albanii 0:1.