England Cup: Manchester City's promotion to the quarter-finals

Phil Foden returns to the Manchester City starting lineup this afternoon for our FA Cup fifth-round tie at Newport County.

Wszystkie bramki w meczu czwartoligowca z Manchesterem City padły po przerwie. Dwa gole dla gości strzelił 18-letni Philip Foden, a po jednej Niemiec Leroy Sane i w doliczonym czasie gry Algierczyk Riyad Mahrez. Gospodarze odpowiedzieli tylko trafieniem Padraiga Amonda (wówczas na 1:2).

Do ciekawego wydarzenia doszło w meczu Brightonu z zespołem z zaplecza ekstraklasy Derby County. Faworyzowani gospodarze wygrali 2:1, a jedyną bramkę dla gości zdobył doświadczony Ashley Cole.

Dla 38-letniego bocznego obrońcy, 107-krotnego reprezentanta Anglii, to pierwszy w karierze gol w Pucharze Anglii i jednocześnie pierwszy od 2012 roku, jeżeli chodzi o wszystkie występy w rozgrywkach w Anglii. Poprzednie trafienie zaliczył jeszcze w barwach Chelsea Londyn.

Cole ostatnie sezony spędził najpierw w Romie (2014-16), a później w Los Angeles Galaxy (2016-18). W sobotnim spotkaniu grał od początku drugiej połowy, a do siatki trafił w 81. minucie, ustalając wynik.

"Jestem z niego zadowolony. Pracował ciężko nad swoją formą fizyczną i daliśmy mu dzisiaj 45 minut" - przyznał trener Derby Frank Lampard, w przeszłości klubowy kolega Cole'a z Chelsea.

Szlagier 1/8 finału Pucharu Anglii zaplanowano na jutro. Tego dnia Chelsea podejmie Manchester United. Oba zespoły zmierzyły się w ubiegłorocznym finale, w którym trofeum wywalczył klub ze stolicy (1:0).

Łącznie Chelsea zdobyła FA Cup osiem razy w historii, co daje jej trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. United zajmuje drugie miejsce w tym zestawieniu z 12 sukcesami. W poprzedniej rundzie "Czerwone Diabły" wyeliminowały rekordzistę pod tym względem Arsenal Londyn - 13-krotnego triumfatora.

Puchar Anglii to najstarsze piłkarskie rozgrywki na świecie. Pierwszym zwycięzcą w 1872 była drużyna Wanderers FC.