Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Emigracja i powroty oczami Polaka, czyli kolejna edycja festiwalu EMIGRA

Emigracja i powroty oczami Polaka, czyli kolejna edycja festiwalu EMIGRA
Kadr z filmu "Tu się żyje" w reż. Kingi Dębskiej. (Fot. Emigra)
Od 26 do 28 października w Warszawie zobaczyć będzie można najnowsze produkcje filmowe o Polakach za granicą oraz te realizowane przez rodaków tworzących na emigracji. Tematem przewodnim VI już edycji EMIGRY będą powroty.
Reklama

W programie festiwalu znajdą się duże produkcje polskie i międzynarodowe, takie jak zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni "Cicha noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego i "Pomiędzy słowami" - ostatni stricte emigracyjny film wybitnej polskiej reżyser mieszkającej w Holandii - Urszuli Antoniak.

W tegorocznym repertuarze znajdzie się także najnowszy dokument Kingi Dębskiej "Tu się żyje". Jest to historia pierwszego na Litwie hospicjum założonego w 2012 roku i prowadzonego przez polską zakonnicę siostrę Michaelę Rak.

Film krótkometrażowy "Ostatni dzień lata" zrealizowany został przez trzy Polki z Londynu - Aleksandrę Czenczek - reżyserkę, Adrianę Kulig - producentkę i Magdę Kowalczyk - operatorkę. Bohater filmu 8-letni Jonah Paull, za rolę w nim otrzymał Young Artist Academy Award (zwaną „dziecięcym Oscarem”) w kategorii Best Performance in a Short Film: Young Actor. 

Polska oczami repatriantów pojawi się w dokumencie Krzysztofa Magowskiego "Zachwyt". A powrót na Kresy Wschodnie w filmie Romualda Mieczkowskiego, przypomni o wileńskim poecie Sławomirze Worotyńskim.

W ramach młodego kina niezależnego poznać będzie można historię Polaków na Wyspach Owczych (film Kuby Witka - "Faroe way").

Fragment plakatu Festiwalu Filmowego EMIGRA 2018. (Fot. Emigra)

"Wolny ekran" Cezarego Ciszewskiego będzie okazją do spotkania reżysera z młodymi Polakami z zagranicy i rozmowy o ich tożsamości.

W tegorocznym przeglądzie znajdzie się 11 premier, w tym amerykańsko-polska produkcja "Więcej niż sztandar - rzecz o 12 Pułku Ułanów Podolskich" w reżyserii Macieja Kuszewskiego i Piotra Latałło.

Po projekcjach filmów twórcy spotykają się z warszawską publicznością w atmosferze starych dobrych DKF-ów. A gościem specjalnym tegorocznej Emigry będzie "Dziewczyna Misia" - Krystyna Podleska, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie "Miś", Polka urodzona w Londynie, a dziś mieszkająca w Krakowie.

Na konkurs EMIGRY wpłynęło prawie 40 filmów z całego świata. Nagrody złotej, srebrnej i miedzianej EMIGRY 2018, zostaną wręczone 28 października, w sali dawnego Kina KC.

Organizatorzy i artyści oraz zespół Londynek.net, który patronuje wydarzeniu, zapraszają serdecznie na EMIGRAcyjne Polaków rozmowy.

Na wszystkie pokazy filmowe poza otwarciem festiwalu i uroczystością wręczania nagród wstęp jest wolny.

Więcej informacji na: www.emigra.com.pl

Festiwal EMIGRA odbywa się w Warszawie oraz jej zagranicznych edycjach w Wilnie, Lwowie, Berlinie i Chicago.

 

  Komentarze


  • Marian Wąsowski
   23 października 2018, 11:16

   kwiecień 2019
   Funt 4.34
   Domy tanieją o 20%
   Bezrobocie wzrasta o 15%
   Produkty spożywcze 20% w górę
   Emigranci tracą zasiłki
   Emigranci boją się wyjść z domów
   Emigrantów pensje maleją
   Emigranci żyją w strachu i biedzie nie maja za co wrócić do polski

  • Czytelnik anonimowy
   23 października 2018, 13:19

   tzn torby już dopięta na ostatni guzik hahah

  • Willys
   23 października 2018, 18:10

   jak torby dopięte to powodzenia w Polsce czytelnik.może ci się uda.

  • Grzegorz rozwadowski
   24 października 2018, 15:26

   Marian zapomniales dodac o zamieszkach na ulicach i ogolnym chaosie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama