Eliminacje do MŚ 2022: Gol Messiego dał wygraną Argentynie

Media podkreśliły jednak, że Messi nie błysnął tak, jak oczekiwano. (Fot. Getty Images)
Lionel Messi wykorzystał wczoraj rzut karny i zapewnił Argentynie wygraną z Ekwadorem (1:0) na inaugurację eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2022 w Ameryce Południowej. Trzy punkty zdobył też Urugwaj po zwycięstwie nad Chile 2:1. Remisem 2:2 zakończył się mecz Paragwaju z Peru.

Na pustym stadionie La Bombonera w Buenos Aires Messi zdobył gola z 11 metrów już w 13. minucie. Ale wcale cicho nie było, gdyż argentyński związek odtwarzał nagranie z dopingiem fanów: "Messi!, Messi!".

Media podkreśliły, że Messi nie błysnął tak, jak oczekiwano i oddał zaledwie dwa strzały. Szansę na podwyższenie wyniku mieli jego koledzy z reprezentacji Lautaro Martinez i Lucas Ocampos.

"Liczy się to, że wygraliśmy i jednocześnie mogliśmy dać trochę radości kibicom. Ważne było zacząć od zwycięstwa, ponieważ kwalifikacje są trudne i każdy mecz będzie równie ciężki jak ten. Liczę, że poziom będzie wyższy, ale minął prawie rok, od kiedy ostatnio graliśmy razem" - przyznał Messi.

Ekwador czasami zagrażał gospodarzom w drugiej połowie, mimo że generalnie miał mało czasu na przygotowania pod wodzą nowego trenera Gustavo Alfaro.

Znacznie ciekawiej i dużo więcej kontrowersji było w rywalizacji Urugwaju z Chile. Gospodarze objęli prowadzenie po trafieniu Luisa Suareza z karnego (sędziemu pomógł VAR) w 39. minucie. W 54. wyrównał Alexis Sanchez, zaś o sukcesie gospodarzy przesądził Maximiliano Gomez w 90.

Chilijczycy krytykowali m.in. pracę sędziów, którzy - ich zdaniem - powinni podyktować im dwie "jedenastki". Krajowy związek zagroził, że złoży oficjalny protest. "Jak długo rabunki będą dozwolone w Ameryce Południowej" - napisał na Twitterze słynny chilijski napastnik Ivan Zamorano, dodając, że "mecz został podarowany Urugwajowi".

Również w końcówce rozstrzygnęły się losy meczu Paragwaju z Peru. Angel Romero zdobył swojego drugiego gola w 81. minucie i Paragwaj wygrywał 2:1, ale cztery minuty później do remisu doprowadził Andre Carillo. To był również jego drugi gol w tym spotkaniu.

W nocy z piątku na sobotę czasu GMT odbędą się dwa pozostałe spotkania inauguracyjnej serii: Brazylia - Boliwia i Kolumbia - Wenezuela.

W eliminacjach bierze udział 10 reprezentacji, które rywalizować będą do marca 2022 roku w systemie ligowym - każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe. Awans do mistrzostw świata w Katarze wywalczą cztery najlepsze zespoły tej strefy, piąty zagra w barażu z drużyną z innej konfederacji.

Rozgrywki w strefie CONMEBOL miały rozpocząć się w marcu, ale plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Kryzys wywołany przez COVID-19 sprawił, że żaden z zespołów nie rozegrał wcześniej w 2020 roku ani jednego oficjalnego spotkania.