Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Elektroniczne polskie dowody osobiste już za tydzień

Elektroniczne polskie dowody osobiste już za tydzień
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski prezentuje nowe dowody elektroniczne. (Fot. www.gov.p)
Od przyszłego poniedziałku, czyli od 4 marca, Polacy będą mogli składać wnioski o elektroniczne dowody osobiste. Nowe dokumenty będą mieć czip i mają ułatwić załatwianie spraw urzędowych.
Reklama

"Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 roku będą miały warstwę elektroniczną" - przekazuje serwis Obywatel.gov.pl.

Zdaniem urzędników, elektroniczny dowód osobisty to dla obywateli spore ułatwienie w załatwianiu najróżniejszych spraw w polskich instytucjach, a także w czasie podróży zagranicznych.

Wszystko za sprawą elektronicznego profilu osobistego, który zapewni wysoki poziom zaufania. Potwierdzenie tożsamości w usługach online nastąpi poprzez przyłożenie dowodu do czytnika i wpisanie kodu PIN.

Dzięki temu, że dokument będzie miał czip, szybciej będzie można odprawić się na lotniku, odebrać
 e-receptę lub e-skierowanie. Elektroniczny dowód osobisty pozwoli również na podpisanie dokumentów - też elektronicznie. 

Dokument będzie się składał z warstwy graficznej i warstwy elektronicznej. Dowód osobisty potwierdza prawdziwość danych zawartych w warstwie graficznej przez udostępnienie tych danych zamieszczonych w warstwie elektronicznej. Udostępnienie następuje na żądanie uprawnionych organów lub za zgodą obywatela wyrażoną przez wprowadzenie numeru PIN.

Te osoby, które chcą otrzymać nowy dowód osobisty bez warstwy elektronicznej, muszą się pospieszyć. Wniosek online można składać do jutra, 26 lutego do północy czasu w Polsce; drogą tradycyjną - do piątku 1 marca do 11:30 czasu w Polsce.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama