World Cup 2022 Qualifiers: Wins of Poland, England and Albania, draw and record for Italy

Lewandowski zagrał wzorowo! (Fot. Getty Images)
Polish players won in Serravalle against San Marino 7: 1 in the qualifying rounds of the world championship and are still second in the group. Albania is one point behind, beating Hungary 1-0. They are leading - after 4: 0 with Andorra - with a full five wins England, which on Wednesday will be the next rival of the white and reds.

Trener Polaków Paulo Sousa zdecydował się wystawić mocno eksperymentalny skład, który jednak nie miał kłopotów z pokonaniem przedostatniej drużyny światowego rankingu. Już po kilku minutach strzelecki festiwal rozpoczął Robert Lewandowski. Kapitan grał tylko do przerwy, zdobył dwa gole i wyśrubował swój strzelecki rekord do 72, a występów w kadrze narodowej do 124.

Za snajpera Bayernu Monachium po przerwie pojawił się Adam Buksa, który już w drugim występie w reprezentacji uzyskał hat-trick, a łącznie ma w dorobku cztery trafienia. Napastnik amerykańskiego New England Revolution jest 29. piłkarzem, który uzyskał co najmniej trzy gole w jednym meczu kadry, a łącznie takich wyczynów było do tej pory 44.

Dwa pozostałe gole w niedzielę zdobyli skuteczny ostatnio w drużynie narodowej Karol Linetty (trafił też w czwartek z Albanią) oraz Karol Świderski.

Pierwszego w tych kwalifikacjach gola dla San Marino zdobył krótko po przerwie, po błędzie Kamila Piątkowskiego, Nicola Nanni.

Polacy z 10 punktami zajmują drugie miejsce w tabeli grupy I i tracą pięć do kroczącej od zwycięstwa do zwycięstwa Anglii. Wicemistrzowie Europy grając na pół gwizdka i w rezerwowym składzie pokonali na Wembley w Londynie Andorę 4:0, choć trzy gole zdobyli, gdy na boisku pojawili się czołowi zawodnicy, jak m.in. Harry Kane. Był to 14. kolejny występ kapitana Anglików z bramką (40. trafienie w kadrze) w eliminacjach wielkich imprez. Z ostatnich 52 spotkań o tej rangi ekipa "Trzech Lwów" przegrała tylko jedno.

W środę o godz. 20:45 lokalnego czasu z drużyną trenera Garetha Southgate'a zmierzy się na PGE Narodowym Polska.

W trzecim meczu tej grupy Albania pokonała Węgry 1:0 i z dziewięcioma "oczkami" jest trzecia w tabeli. Madziarzy, którzy zebrali dobre recenzje na mistrzostwach Europy, na razie we wrześniowych potyczkach eliminacyjnych doznali dwóch porażek i mają bilans bramek 0-5.

Poza Anglią komplet punktów w eliminacjach mają jeszcze tylko ich półfinałowi rywale z Euro - Duńczycy. W sobotę męczyli się długo w "derbowym" starciu z Wyspami Owczymi, ale po golu w końcówce wygrali 1:0.

Wydarzeniem niedzieli był drugi z rzędu bezbramkowy remis Włochów - mistrzowie kontynentu nie potrafili pokonać na wyjeździe Szwajcarów, których w ME rozbili 3:0. W 52. minucie rzutu karnego nie wykorzystał specjalista od tego elementu gry - Jorginho, który jednak w tym roku pomylił się z 11 metrów już po raz piąty; jego strzał obronił Yann Sommer.

Italia utrzymała czteropunktową przewagę nad Helwetami, którzy jednak rozegrali dwa mecze mniej, a przy okazji wyrównała rekord Brazylii z lat 1993-96 nie przegrywając 36. kolejnego meczu. Ekipa trenera Roberta Manciniego po raz ostatni zeszła z boiska pokonana 10 października 2018.

Szwajcarzy obronili karny w wykonaniu Jorginho i mecz z Włochami zakończył się bezbramkowo... (Fot. FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Za czwartkową porażkę w Szwecji (1:2) zrehabilitowali się Hiszpanie, którzy wygrali z Gruzinami 4:0 i objęli prowadzenie w grupie B, ale "Trzy Korony", które w niedzielę pauzowały, tracą do nich punkt, choć mają dwa spotkania rozegrane mniej.

Tempa nie zwalniają Belgowie. Po zwycięstwo nad Czechami 3:0 umocnili się na pierwszej pozycji w grupie E z efektownym bilansem 13 punktów w pięciu meczach i 20-4 w bramkach.

Czechy mają siedem punktów, ale tylko jeden mniej zgromadzili w dwóch występach mniej Walijczycy, którzy w niedzielę na neutralnym terenie w Kazaniu wygrali z Białorusią 3:2. Decydującego gola w doliczonym czasie gry uzyskał Gareth Bale, który tym samym skompletował hat-trick.

W grupie J pierwszej porażki w eliminacjach doznała Armenia, ale od razu bardzo bolesnej - w Stuttgarcie z Niemcami aż 0:6. Był to drugi mecz Niemców pod wodzą selekcjonera Hansiego Flicka, ale pierwszy występ przed własną publicznością.

Jego piłkarze objęli prowadzenie w tabeli z 12 pkt, o dwa przed Ormianami i trzy przed Rumunami (2:0 z Liechtensteinem). Z walki o awans czy miejsce w barażach nie rezygnuje też Macedonia Północną - 8 pkt, która jednak prowadziła już na wyjeździe z Islandią 2:0, by zremisować 2:2.

Z sobotnich meczów warto zwrócić uwagę na remis Ukrainy z Francją 1:1. Gospodarze odnotowali już piąty nierozstrzygnięty rezultat w eliminacjach, a mistrzowie świata nie wygrali piątego z rzędu spotkania, łącznie z tegorocznym Euro, z którego odpadli w 1/8 finału.