El. MŚ 2022: Sensacyjna porażka Holandii. Popis Czechów w Lublinie

Turcja pokonała Holandię w pierwszym meczu. Burak Yilmaz (po prawej) z hat-trickiem! (Fot. Getty Images)
Wyjazdowe porażki Holandii z Turcją 2:4 oraz Chorwacji ze Słowenią 0:1 to największe niespodzianki pierwszego dnia eliminacji mistrzostw świata 2022 w strefie europejskiej. W Lublinie Czechy pokonały Estonię 6:2. Polska zagra dzisiaj z Węgrami w Budapeszcie.

Kwalifikacje europejskie do mundialu w Katarze rozpoczęły się od mocnego akcentu. W ciekawie zapowiadającym się spotkaniu grupy G Turcja niespodziewanie pokonała w Stambule Holandię 4:2, prowadząc w 46. minucie już 3:0. Bohaterem był doświadczony Burak Yilmaz, strzelec trzech goli (w tym jednego z rzutu karnego).

W innych spotkaniach tej grupy Gibraltar przegrał z Norwegią 0:3, a Łotwa z Czarnogórą 1:2.

Wczoraj odbyło się łącznie 12 meczów, w tym starcie Estonii z Czechami w... Lublinie. Gospodarzem spotkania był Estoński Związek Piłki Nożnej, który nie mógł zorganizować zawodów u siebie ze względu na krajowe przepisy sanitarne i musiał szukać neutralnej lokalizacji. Wybór padł na oddalone od Tallinna o ponad 1100 km miasto w Polsce.

Nowoczesny stadion w Lublinie będzie kojarzył się niezbyt miło Estończykom, ponieważ przegrali aż 2:6. W pewnym momencie zanosiło się na jeszcze wyższą porażkę, Czesi w 56. minucie prowadzili już 6:1. Hat-trickiem popisał się zbierający świetne recenzje w angielskiej ekstraklasie Tomas Soucek, kolega klubowy Łukasza Fabiańskiego w West Ham United.

Ciekawie zapowiadał się inny mecz grupy E, w którym Belgowie pokonali u siebie Walijczyków 3:1, choć przegrywali od 11. minuty po golu Harry'ego Wilsona. Później bramki dla trzeciego zespołu MŚ 2018 zdobyli Kevin De Bruyne, Thorgan Hazard oraz Romelu Lukaku z rzutu karnego.

Oprócz porażki Holandii zanotowano tego dnia kilka innych niespodzianek. Jedną z największych była wyjazdowa porażka w grupie H aktualnych wicemistrzów świata Chorwatów ze Słoweńcami 0:1. Gola strzelił urodzony w Austrii i grający do niedawna w młodzieżowej reprezentacji tego kraju Sandi Lovric. To pierwsze zwycięstwo Słoweńców w ich dziesiątym w historii meczu z Chorwatami.

Belgowie pokonali wczoraj u siebie Walijczyków 3:1. (Fot. Getty Images)

W tej grupie nie popisali się też Słowacy, którzy w tegorocznych mistrzostwach Europy będą rywalami Polaków. Na razie jednak zremisowali w kwalifikacjach MŚ na wyjeździe z Cyprem 0:0. W innym spotkaniu grupy H Malta uległa Rosji 1:3.

W grupie A Portugalia wygrała z Azerbejdżanem 1:0 po samobójczym golu Maksyma Miedwiediewa. Spotkanie odbyło się na stadionie Juventusu Turyn, gdzie na co dzień występuje as Portugalczyków Cristiano Ronaldo, ale we wczorajszy wieczór nie powiększył swojego dorobku bramkowego.

Inne spotkanie tej grupy zakończyło się zwycięstwem Serbii nad Irlandią 3:2. Dwa gole dla gospodarzy strzelił Aleksandar Mitrovic z Fulham Londyn, choć grał dopiero od 63. minuty. Natomiast w podstawowym składzie Serbów wybiegł Filip Mladenovic z Legii (został zmieniony w przerwie).

Zwycięzców nie wyłoniono we wczorajszych meczach grupy D. Mistrzowie świata Francuzi tylko zremisowali u siebie z Ukrainą 1:1, a Finlandia z Bośnią i Hercegowiną 2:2.

Polscy piłkarze wybiegną na boisko dzisiaj o godz. 19:45 czasu GMT (20:45 czasu polskiego) w Budapeszcie, gdzie w debiucie selekcjonera Paulo Sousy zmierzą się z Węgrami. Trzy dni później podejmą na stadionie Legii w Warszawie Andorę, a 31 marca zagrają w Londynie z Anglią.

Oprócz tych drużyn w grupie I grają także Albania i San Marino.

Reprezentacje narodowe 55 krajów zrzeszonych w UEFA zostały podzielone na 10 grup. Awans wywalczy 13 z nich. Eliminacje w strefie europejskiej potrwają do 16 listopada 2021 roku, natomiast baraże odbędą się 24-25 marca i 28-29 marca 2022.

Na mistrzostwa świata zakwalifikują się bezpośrednio zwycięzcy grup, zaś reprezentacje z drugich miejsc trafią do baraży. Zagrają w nich także najwyżej sklasyfikowane drużyny w Lidze Narodów spośród tych, które nie zajmą pierwszej lub drugiej lokaty w grupie eliminacji.

Łącznie 12 reprezentacji zostanie podzielonych na trzy ścieżki barażowe, w których rozegrają półfinały i finały. W ten sposób zostanie wyłonionych pozostałych trzech uczestników MŚ ze strefy europejskiej.