El. ME 2024: Zwycięstwo Hiszpanii, remis Chorwacji z Walią

Hiszpania rozbiła Norwegię w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy. (Fot. Getty Images)
Hiszpania pokonała Norwegię 3:0 w pierwszym meczu obu drużyn w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy. Zwycięstwo, choć wysokie, nie było tak komfortowe, jak sugeruje wynik. Dwie bramki padły dopiero w końcówce. Z kolei Chorwacja zremisowała z Walią 1:1.

Emocje związane ze spotkaniem w Maladze opadły nieco już kilka dni temu, gdy okazało się, że w ekipie gości z powodu kontuzji zabraknie niezwykle skutecznego w ostatnich miesiącach Erlinga Haalanda.

Nawet bez swojego superstrzelca Skandynawowie nie byli jednak tłem dla Hiszpanii, którą po raz pierwszy poprowadził wczoraj selekcjoner Luis de la Fuente. Zastąpił on Luisa Enrique, który zakończył pracę po porażce z Marokiem w 1/8 finału ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Hiszpania prowadziła do przerwy 1:0 po golu Daniego Olmo w 13. minucie, ale nie miała wcale przytłaczającej przewagi. Bramkarz Kepa Arrizabalaga i defensywa gospodarzy musieli napracować się, aby utrzymać czyste konto.

Druga połowa długo wyglądała podobnie - swoje okazje miały obie strony. Najlepszą dla Norwegii miał w 80. minucie Alexander Soerloth, który nie trafił z bliska w bramkę, choć był niepilnowany w polu karnym. To się zemściło - po kilku chwilach sprytnym uderzeniem głową na 2:0 trafił rezerwowy Joselu (84.), a później ten sam zawodnik ustalił wynik mocnym strzałem z bliska (85.).

Joselu jutro skończy 33 lata. Choć ma za sobą półtorej dekady klubowej kariery, w seniorskiej reprezentacji Hiszpanii zagrał po raz pierwszy. Na boisku pojawił się... w 81. minucie.

W drugim spotkaniu grupy A Szkocja pokonała w Glasgow Cypr 3:0. Bramki zdobyli John McGinn (21.) i Scott McTominay (87. i 90+3.). Na swój pierwszy występ do wtorku poczeka Gruzja. Wówczas podejmie Norwegię (wciąż bez Haalanda), natomiast Szkocja zmierzy się z Hiszpanią.

W grupie D rywalizację rozpoczęli m.in. brązowi medaliści ubiegłorocznego mundialu w Katarze - Chorwaci. Zespół wciąż prowadzony przez Zlatko Dalica zremisował w Splicie z Walią 1:1. Bramkę dla gospodarzy zdobył Andrej Kramaric (28.), a do wyrównania doprowadził w doliczonym czasie drugiej połowy Nathan Broadhead.

W drugim spotkaniu tej grupy Armenia przegrała w Erywaniu z Turcją 1:2. Na razie nie grała Łotwa, która we wtorek zmierzy się na wyjeździe z Walią. Tego samego dnia Turcja podejmie Chorwację.

W grupie I przekonujące zwycięstwo odniósł faworyt - Szwajcaria. Helweci rozbili Białoruś 5:0 w spotkaniu, które zostało rozegrane przy pustych trybunach w serbskim Nowym Sadzie. Ze względu na sankcje nałożone przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) po wybuchu wojny w Ukrainie Białoruś nie może grać w roli gospodarza w swoim kraju.

Szwajcaria już do przerwy prowadziła 3:0 po hat-tricku 31-letnio skrzydłowego FC Lugano Renato Steffena. Bramki zdobył w czwartej, 17. i 29. minucie, zostając autorem najszybszego hat-tricka w historii tej reprezentacji. Zagrał w niej po raz 30., a w poprzednich 29 występach strzelił... jednego gola. W drugiej połowie na listę strzelców wpisali się również Granit Xhaka (62.) i Zeki Amdouni (65.).

W tej samej grupie Izrael zremisował w Tel Awiwie z Kosowem 1:1, a Andora uległa u siebie Rumunii 0:2.

W piątek udział w turnieju eliminacyjnym rozpoczęła reprezentacja Polski, która w debiucie selekcjonera Fernando Santosa uległa w Pradze Czechom 1:3. W drugim spotkaniu grupy E Mołdawia zremisowała u siebie z Wyspami Owczymi 1:1. Jutro Polska podejmie w Warszawie Albanię, natomiast Czechy zagrają w Kiszyniowie z Mołdawią.

W pierwszej kolejce eliminacji doszło do dwóch szlagierów. W czwartek Anglia wygrała w Neapolu z Włochami 2:1 w grupie C, natomiast dzień później Francja rozbiła w Saint-Denis Holandię 4:0 w grupie B.

W kwalifikacjach rywalizują 53 zespoły z 55 federacji członkowskich UEFA. Z udziału jako gospodarze zwolnieni są Niemcy, natomiast Rosja jest zawieszona ze względu na wojnę w Ukrainie. W turnieju finałowym wystąpią 24 reprezentacje, w tym gospodarze.

Uczestnicy eliminacji zostali podzieleni na 10 grup: siedem z pięcioma drużynami (A-G) i trzy z sześcioma (H-J). Po dwie najlepsze ekipy z każdej uzyskają awans do turnieju finałowego.

Pozostałych trzech uczestników wyłonią baraże, zaplanowane na marzec przyszłego roku. O tym, które 12 drużyn w nich zagra, zdecydują wyniki Ligi Narodów z sezonu 2022/23.

Turniej finałowy ME w Niemczech planowany jest na 14 czerwca - 14 lipca 2024. Spotkania odbywać się będą w Monachium (m.in. mecz otwarcia), Berlinie (m.in. finał), Dortmundzie, Kolonii, Gelsenkirchen, Hamburgu, Stuttgarcie, Duesseldorfie, Lipsku i Frankfurcie nad Menem.