El. ME 2020: Zwycięstwa Francji, Anglii i Portugalii

Trzy bramki, w tym dwie z rzutów karnych, strzelił w spotkaniu z Bułgarią Harry Kane. (Fot. Getty Images)
Francja wygrała w Paryżu z Albanią 4:1, Anglia pokonała na Wembley Bułgarię 4:0, a Portugalia zwyciężyła w Belgradzie Serbię 4:2 we wczorajszych spotkaniach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2020.

Mistrzowie świata nie dali szans rywalom na Stade de France: dwie bramki zdobył Kingsley Coman, a po jednej - Olivier Giroud oraz debiutujący w kadrze Didiera Deschamps'a 21-letni Jonathan Ikone. Honorowego gola dla Albańczyków strzelił w 90. minucie z rzutu karnego Sokol Cikalleshi.

Francuzi prowadzą w grupie H, ale identyczny dorobek - 12 punktów w pięciu meczach - mają Islandczycy, którzy wygrali w Reykjaviku z Mołdawią 3:0, oraz Turcy, którzy w Stambule wymęczyli zwycięstwo nad Andorą 1:0 po trafieniu w 89. minucie obrońcy Ozana Tufana.

Trzy bramki, w tym dwie z rzutów karnych, strzelił w spotkaniu z Bułgarią Harry Kane, a czwartą dołożył po jego asyście Raheem Sterling. Dla Anglików był to łatwy mecz do tego stopnia, że trener Gareth Southgate dał szansę gry młodym zawodnikom - 19-letniemu Jadonowi Sancho i o rok starszemu Masonowi Mountowi. Obaj wybiegli na ostatnie minuty na murawę stadionu Wembley, który za dziewięć miesięcy będzie areną finału Euro 2020.

Kane po raz drugi zanotował hat-trick w barwach drużyny narodowej, a łącznie ma w dorobku 25 goli w 40 meczach i na liście najlepszych strzelców reprezentacji Anglii przesunął się na 14. miejsce, wyprzedzając m.in. mistrza świata z 1966 roku Geoffa Hursta (24).

Jedną z czterech bramek zdobył wczoraj Cristiano Ronaldo. (Fot. Getty Images)

Po trzech meczach Anglicy z kompletem punktów są liderami grupy A. We wtorek będą podejmować w Southampton drużynę Kosowa, która w Prisztinie wygrała z Czechami 2:1 i w tabeli zajmuje drugie miejsce, mając o jeden punkt mniej, ale w czterech spotkaniach.

Portugalczycy rozpoczęli eliminacje nie najlepiej - od remisów w Lizbonie z Ukrainą (0:0) i Serbią (1:1). Wczoraj odnieśli bardzo ważne zwycięstwo w Belgradzie, a jedną z czterech bramek zdobył Cristiano Ronaldo. W drugim meczu grupy B Ukraina wygrała w Wilnie z Litwą 3:0 i w tabeli wyprzedza Portugalię aż o osiem punktów. Portugalczycy rozegrali jednak o dwa mecze mniej.

Dzień wcześniej polscy piłkarze stracili pierwsze punkty i bramki w eliminacjach, przegrywając w Lublanie ze Słowenią 0:2. Zachowali pierwsze miejsce w grupie G, ale mają już tylko trzy punkty przewagi nad Austriakami, którzy w Salzburgu rozbili Łotyszy 6:0. Właśnie Austria będzie najbliższym rywalem Polaków - jutro w Warszawie.