Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"El Espanol": Hiszpania gniazdem zagranicznych szpiegów

"El Espanol": Hiszpania gniazdem zagranicznych szpiegów
W wielu przypadkach zagraniczni szpiedzy uzyskują prawo pobytu lub hiszpańskie obywatelstwo i mogą swobodnie poruszać się po krajach strefy Schengen. (Fot. Getty Images)
Hiszpańska służba wywiadu CNI ostrzegała przed znaczącym wzrostem w kraju zagranicznej działalności szpiegowskiej, która nasiliła się kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował wczoraj dziennik 'El Espanol'. 'Hiszpania stała się gniazdem zagranicznych szpiegów' - pisze gazeta.
Reklama
Reklama

W Raporcie Bezpieczeństwa Narodowego 2021 CNI przewidywała wzrost działalności szpiegowskiej w obszarach: politycznym, finansowym, energetycznym, technologicznym, badań kosmosu oraz bezpieczeństwa i obrony.

Dokument opisywał, w jaki sposób zagraniczni agenci prowadzą swoją działalność, zatrudniając się w strategicznych firmach czy wykorzystując środki masowego przekazu.

"Służby wywiadowcze, oligarchowie, organizacje pozarządowe, fundacje itd. wzmacniają swoje powiązania z politykami, społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym, by ingerować w wewnętrzne sprawy kraju i destabilizować go" - zaznaczono w opisywanym przez "El Espanol" raporcie. Dodano, że w wielu przypadkach zagraniczni szpiedzy uzyskują prawo pobytu lub hiszpańskie obywatelstwo, by swobodnie poruszać się po krajach strefy Schengen.

"Niektóre zagraniczne służby wywiadowcze wykorzystują Hiszpanię jako bazę operacyjną dla realizacji celów w innych krajach" - napisano w raporcie CNI. Uzupełniono, że operujące na terenie Hiszpanii wrogie służby wywiadowcze zajmują się również monitorowaniem swoich obywateli przebywających na emigracji.

Jak przypomina "El Espanol" w roku poprzedzającym rosyjską inwazję na Ukrainę doszło do wielu cyberataków na hiszpańskie instytucje. CNI informowała w raporcie o ponad 69 tys. takich przypadkach tylko w miesiącach bezpośrednio poprzedzających agresję Rosji. Ofiarami cyberataków padło m.in. pięć hiszpańskim ministerstw.

Wcześniej CNI wskazywał jako autorów tych cyberataków "grupy hakerów związanych z tajnymi służbami Kremla i prawdopodobnie sponsorowanych przez rosyjski rząd". W Raporcie Bezpieczeństwa Narodowego 2021 nie wymieniono jednak z nazwy krajów ani konkretnych wrogich służb wywiadowczych.

Wywiad hiszpański zapowiedział wprowadzenie w najbliższych miesiącach bardziej rygorystycznego monitoringu i kontroli działalności podejrzanych o działalność szpiegowską. Tydzień temu Hiszpania wydaliła ok. 25 dyplomatów i pracowników ambasady Rosji, którzy stanowili "zagrożenie dla interesów i bezpieczeństwa państwa".

Czytaj więcej:

Holenderski "De Telegraaf" ostrzega przed rosyjskimi szpiegami udającymi ukraińskich uchodźców

Brytyjczyk szpiegujący w Berlinie dla Rosji stanie przed sądem

Szpieg z ambasady w Berlinie, który pracował dla Rosji, zaprzecza zarzutom

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama