Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: To nieprawda, że w Szwecji nie było lockdownu

Eksperci: To nieprawda, że w Szwecji nie było lockdownu
W Szwecji wprowadzono lockdown dobrowolny. (Fot. Getty Images)
Powszechne jest przekonanie, że w Szwecji nie było lockdownu w związku z pandemią Covid-19. Tymczasem nie jest to prawda: lockdown był, ale dobrowolny - podkreślają eksperci ze Szwecji i Danii, cytowani przez tygodnik 'New Scientist'. Również ocena 'szwedzkiej strategii' wcale nie jest jednoznaczne negatywna.
Reklama
Reklama

Pomysłodawcą "szwedzkiej strategii" jest naczelny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell. Za jego sugestią w marcu 2020 r. nie wprowadzono w Szwecji lockdownu odgórnego, tak jak w wielu innych krajach (np. w Polsce, Niemczech czy Francji). Zalecano jedynie, by ludzie dystansowali się i pracowali zdalnie - był to zatem lockdown dobrowolny. Wprowadzono nieliczne odgórne restrykcje, np. zakaz gromadzenia się więcej niż 50 osób.

"Restrykcje dobrowolne są równie skuteczne, jak odgórne" - twierdzi Anders Tegnell. Przynajmniej mogą mieć podobną skuteczność. Wiele zależy od tego, jak są realizowane bez przymusu. Porównanie do innych krajów, takich jak Dania, gdzie lockdown wprowadzono 11 marca, nie wypada jednoznacznie, w każdym razie nie jest jednoznacznie negatywne.

Adam Sheridan z Uniwersytetu Kopenhaskiego porównał Danię i Szwecję. Spadek wydatków ludności do końca kwietnia 2020 r. był podobny: w Danii zmniejszyły się one o 29 proc., a w Szwecji - o 25 proc. W Sztokholmie ruch turystyczny obniżył się do 40 proc. przeciętnego nasilenia. "To znacząca redukcja" - komentuje Martin McKee z London School of Hygiene&Tropical Medicine. Przy czym - dodaje - w większości krajów Unii Europejskiej w czasie lockdownu ruch turystyczny zmniejszył się do 20 proc.

Zdaniem ekspertów, to oznacza, że dobrowolny lockdown w Szwecji był znaczący. Przy czym jego efekty były wyraźnie gorsze niż w innych krajach, jeśli chodzi o liczbę zakażeń oraz zgonów wywołanych przez koronawiorusa SARS-CoV-2. W obu przypadkach było ich więcej niż w Danii i Norwegii. W Szwecji wolniejszy był też spadek zakażeń i zgonów.

Do 12 sierpnia 2020 r. w Szwecji odnotowano 8,2 tys. potwierdzonych infekcji koronawirusem w przeliczeniu na milion mieszkańców, z kolei w Norwegii - 1 780, w Danii - 2 560, a Wielkiej Brytanii - 4 600. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten był jednak wyższy i wyniósł 15 400 zakażeń na 1 mln mieszkańców.

W tym samym okresie w Szwecji zarejestrowano 57 zgonów w przeliczeniu na 100 tys. ludności, natomiast w Danii - 11, a w Norwegii - 5, w USA, a w Wielkiej Brytanii - 70.

Adam Sheridan wskazuje, że dobrowolnego lockdownu w Szwecji mniej przestrzegali ludzie młodzi w wieku 18-29 lat, co w mniejszym stopniu przekładało się na wydatki ludności i gospodarkę, natomiast mogło mieć wpływ na liczbę zakażeń i zgonów.

Szwedzki epidemiolog tłumaczy, że na poziom zgonów w Szwecji znaczny wpływ miało to, że nie udało się ochronić pensjonariuszy domów opieki. Do połowy maja 2020 r. na przypadała na nich aż połowa zgonów związanych z pandemią.

W Szwecji - przynajmniej dotychczas - nie udało się osiągnąć tzw. odporności populacyjnej na koronawirusa SARS-CoV-2, co było jednym z założeń dobrowolnego lockdownu. Z badań poziomu przeciwciał w organizmie ludności wynika, że w Sztokholmie zostało zakażonych 20 proc. mieszkańców. Podobnie jest w Londynie czy Nowym Jorku.

W Szwecji nadal obowiązuje lockdown dobrowolny, natomiast w wielu krajach EU restrykcje znacznie poluzowano, a ludność często przestała przestrzegać tych obostrzeń, które wciąż obowiązują, jak np. używanie maseczek i gromadzenie się. Decydujące znacznie będzie miała ewentualna druga fala zakażeń, jaka oczekiwana jest w Europie jesienią i zimą. 

Czytaj więcej:

Szwecja: Epidemia nie ustępuje. Główny epidemiolog kraju dostaje groźby

Szwecja: Główny epidemiolog przyznał, że "eksperyment" z Covid-19 był błędem

Szwecja szykuje się na drugą falę koronawirusa

Szwecja: Posiadanie przeciwciał stało się "twardą walutą"

Szwecja: Władze zalecają pracę zdalną także jesienią, choć maleje liczba zakażeń

Brytyjscy naukowcy: Szwedzkie podejście do epidemii nie sprawdza się

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama