Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK plunges towards supply chain crisis due to staff and transport disruption

UK plunges towards supply chain crisis due to staff and transport disruption
Niedobór kierowców ciężarówek i pracowników zakładów przetwórstwa spożywczego doprowadził do potężnych zakłóceń w gastronomii i supermarketach. (Fot. Tolga Akmen/AFP via Getty Images)
Britain’s economy has been plunged into a supply chain crisis, with major retailers’ stock levels at their the lowest since 1983 as a result of worker shortages and transport disruption caused by Covid and Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Andrew Sentance, były członek komitetu polityki pieniężnej Banku Anglii, przyznał, że niedobory pracowników i materiałów były najbardziej dotkliwe od dziesięcioleci. Jednocześnie ekspert nakreślił niepokojący obraz brytyjskiej gospodarki.

"Teraz, gdy Wielka Brytania złagodziła koronawirusowe restrykcje, widzimy prawdziwsze odzwierciedlenie wpływu Brexitu i problemów, które narastały przed pandemią" - zauważył, ostrzegając, że ożywienie gospodarcze po pandemii może być zagrożone.

"Niedobory umiejętności mogą trwać jeszcze kilka lat, wpływ Brexitu na naszą zdolność do przyciągania pracowników z UE nie zniknie szybko, a procesy szkolenia zostały dość znacząco zakłócone przez pandemię, kiedy ludzie nie pracowali i byli urlopowani" - wskazał.

Kryzys związany z niedoborem rąk do pracy sprawia, że pracodawcy wręcz biją się o pracowników. Amazon zapowiedział, że zaproponuje 1 000 funtów za samo podpisanie umowy. Podobne plany mają inne firmy magazynowe, transportowe i logistyczne, takie jak DHL i Whistl.

Niedobór kierowców ciężarówek i pracowników zakładów przetwórstwa spożywczego doprowadził do potężnych zakłóceń w pracy sektora gastronomicznego i w supermarketach.  

Liderzy biznesu i eksperci ds. zatrudnienia podkreślają, że pandemia sprawiła, iż z podobnymi problemami zmagają się kraje na całym świecie, ale, jak zaznaczają, nie na taką skalę jak w UK. 

W przypadku Wielkiej Brytanii dochodzi bowiem jeszcze jeden problem - zaostrzone przepisy  migracyjne po Brexicie. Obcokrajowcy nieposiadający uregulowanego statusu imigracyjnego w UK (jak np. settled status) muszą bowiem posiadać odpowiednią wizę, by rozpocząć pracę na Wyspach.

Ostatnie problemy z brakiem rąk do pracy związane były także z tzw. "pingdemią", gdy wiele osób musiało udać się na kwarantannę. 

Alpesh Paleja, główny ekonomista Confederation of British Industry (CBI), stwierdził, że zmiany w zasadach samoizolacji złagodziły presję na firmy. "Jednak zapewnienie stałego postępu we wprowadzaniu szczepionek dla młodszych ludzi ma kluczowe znaczenie. Zwiększy to również pewność siebie, gdy przejdziemy do nowego etapu pandemii, a mianowicie życia z wirusem" - podkreślił ekspert.

Czytaj więcej:

UK: Gastronomia pilnie szuka pracowników. Zarobki wyższe nawet o 14 proc.

UK: Najmniej urlopowanych pracowników od początku pandemii

Brytyjska gospodarka znów rośnie po zniesieniu restrykcji

W całym UK zaszczepieni już bez kwarantanny po kontakcie z zakażonym

Rekordowa liczba ogłoszeń o pracę w UK. Rosną również płace

Gospodarka UK spowalnia. Winne niedobory kadrowe i polityka imigracyjna

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement