Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Na nadciśnienie może chorować nawet 15 mln Polaków

Eksperci: Na nadciśnienie może chorować nawet 15 mln Polaków
Na całym świecie nadciśnienie jest odpowiedzialne za około 10 mln zgonów rocznie. (Fot. Thinkstock)
Nawet 15 mln osób może chorować w Polsce na nadciśnienie tętnicze krwi - wynika z najnowszych danych podanych wczoraj na konferencji prasowej w Warszawie.
Reklama
Reklama

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. Po raz pierwszy Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego ogłosiła również maj miesiącem mierzenia ciśnienia (May Measurement Month 2017).

„Kampanią tą chcemy zachęcić do mierzenia ciśnienie tętniczego, ponieważ nadał prawie połowa chorych na nadciśnienie w ogóle nie wie o swojej chorobie, a wśród osób leczonych mniej niż jednak trzecia osiąga zalecane cele terapeutyczne” - przekazał prof. Jacek Jóźwiak z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ISH).

Według badania NATPOL 2011 w Polsce zbyt wysokie ciśnienie tętnicze ma 9,5 mln osób w wieku 18-79 lat, z kolei z badania POLSENIOR wynika, że choruje z tego powodu około 1 mln Polaków od 80. roku życia. W sumie więc nadciśnienie występuje w naszym kraju u co najmniej 10,5 mln osób.

Prof. Maciej Banach z Kliniki Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi jednak, że dane te są już nieaktualne. Przeprowadzone w latach 2015-16 badanie LIPIDOGRAM sugeruje, że nadciśnienie występuje już u około 15 mln Polaków. Badanie NATPOL przewidywało, że 14 mln osób z tą choroba będzie w naszym kraju dopiero w 2035 r.

„Pocieszające jest, że z powodu nadciśnienia leczy się 96 proc. osób, u których zostało ono wykryte” – powiedział specjalista. Badanie NATPOL sugerowało, że leczy się 62 proc. Polaków z wykrytym nadciśnieniem, spośród nich jedynie 26 proc. leczonych było skutecznie.

Zdaniem ekspertów leczenie tej choroby nie jest skuteczne głównie dlatego, że pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy. Prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii, Elektroterapii Interwencyjnej i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił dane, z których wynika, że po upływie pół roku leczenie przerywa co trzeci chory, po roku nadal zażywa leki 57,5 proc. pacjentów, a w po dwóch latach - tylko co trzeci.

„Leki na nadciśnienie trzeba stosować przez cały czas, tylko wtedy może być ono na zalecanym poziomie. Odstawienie leków sprawia, że znowu wraca do zbyt wysokiego poziomu” - podkreślił specjalista. Niestety, zbyt wysokie ciśnienie występuje w naszym kraju aż u 43 proc. pacjentów po zawale serca.

Prof. Banach podkreślił, że lepiej jest nie dopuścić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. „Jeśli skutecznie je obniżymy do 120 mmHg (ciśnienie skurczowe), to oczywiście zmniejszymy ryzyko udaru mózgu (o 40 proc.), ale mimo to będzie ono 2,5 razy większe w porównaniu do tych osób, u których nadciśnienie się nie rozwinęło” - dodał.

Prof. Jankowski podkreślił, że nieprawdą jest, że ciśnienie tętnicze zwiększa się wraz z wiekiem. „Jeśli tylko przestrzegamy zdrowego stylu życia, nie palimy papierosów i nie nadużywamy alkoholu, a do tego spożywamy odpowiednia ilość warzyw i owoców oraz jesteśmy aktywni fizycznie, nawet starszym wieku ciśnienie tętnicze może się utrzymać na prawidłowym poziomie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama