Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Eksperci: Irlandia na drodze do bycia narodem wynajmujących

Eksperci: Irlandia na drodze do bycia narodem wynajmujących
Rynek nieruchomości w Irlandii zmienia swoje oblicze z roku na rok. (Fot. Getty Images)
Irlandia jest na dobrej drodze do stania się narodem wynajmujących - szacują specjaliści. Obecnie w odnajmowanych lokalach mieszka 30% populacji, a deweloperzy preferują budowę pod wynajem.
Reklama

System build-to-rent (BTR) staje się w Irlandii coraz popularniejszy – gwarantuje firmom budowlanym oraz bankom pewność, że nowe lokale znajdą nabywców. Model ten dotyczy dużych inwestycji – najczęściej apartamentów - sprzedawanych hurtowo jednemu właścicielowi.

“W ciągu ostatniego roku w Dublinie sprzedano instytucjonalnym inwestorom specjalizującym się w wynajmie setki nowych mieszkań” - przekazał “The Irish Independent”.

W maju tego roku Irish Life Investment Managers (ILIM) wykupiło wszystkie nowe 262 mieszkania na Churchtown w południowym Dublinie. Za €120 mln przejęto lokale, którymi interesowało się 1 tys. prywatnych nabywców.

W tym samym czasie największy irlandzki landlord Ires Reit sprzątnął z rynku 128 lokali na Hampton Wood Square w dublińskiej dzielnicy Finglas. Inwestycja wyniosła €40 mln.

“W czerwcu z kolei amerykańska firma Kennedy Wilson oraz AXA Investment Managers kupiła 274 z 507 wykończonych apartamentów oraz 4 akry gruntów pod dalsze 263 na ekskluzywnym osiedlu Grange przy Stillorgan Road w Dublinie. W tym samym miesiącu Cairn Homes otrzymało €101 mln ze sprzedaży Carysfort Capital wszystkich 120 lokali i dwóch pomieszczeń handlowych przy 6 Hanover Quay w dublińskich dokach” - wylicza gazeta.

Firma Hines z kolei, wraz z holenderskim partnerem APG Asset Management, zgłosiła gotowość zainwestowania do €1,1 mld w budowę 3 tys. mieszkań na wynajem w Dublinie i okolicach.

“Swoje irlandzkie portfolio planuje także rozszerzyć Kennedy Wilson – o 5 tys. lokali. Agencja nieruchomości CBRE szacuje, że w Irlandii, głównie w stolicy, zagraniczne firmy planują zainwestować około €5 mld” - dodaje gazeta.

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu CBRE, choć Irlandczycy tradycyjnie są narodem nastawionym na kupno domów, to w kraju rośnie odsetek wynajmujących. W 2016 w odnajmowanych lokalach mieszkało 497 tys. rodzin, czyli o 4,7% więcej niż w 2011. W sumie osoby te stanowiły 30% populacji.

 

  Komentarze


  • Braian
   28 grudnia 2018, 22:51

   Qrwa to powinno iść w tysiące a nie setki to co robi ten rząd z budownictwem mieszkaniowym to jest bzdura

  • ROI76
   28 grudnia 2018, 23:20

   Złodzieje!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama