Menu

Egipt: Filia tzw. Państwa Islamskiego na Synaju przysięgła lojalność nowemu liderowi

Egipt: Filia tzw. Państwa Islamskiego na Synaju przysięgła lojalność nowemu liderowi
Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. (Fot. Department of Defense via Getty Images)
Filia tzw. Państwa Islamskiego na półwyspie Synaj w Egipcie poinformowała wczoraj w serwisie społecznościowym Telegram o złożeniu przysięgi lojalności nowemu liderowi tej dżihadystycznej organizacji, którym został Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kuraiszi.
Reklama

Na półwyspie Synaj armia egipska prowadzi od lutego 2018 roku zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko islamistom.

Filia IS zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać kilkudziesięciu bojowników i podpis, że przysięgają oni lojalność nowemu liderowi IS al-Kuraisziemu. Al-Kuraiszi został następcą Abu Bakra al-Bagdadiego, którego śmierć w czwartek potwierdziło IS.

Według agencji Reutera, al-Kuraiszi to nazwisko dotychczas nieznane w strukturach tej organizacji, choć może się pod nim ukrywać ktoś, kto do tej pory pełnił ważną rolę w IS.

O śmierci al-Bagdadiego poinformował w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jak mówił, Bagdadi wysadził się w powietrze podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii, gdy zorientował się, że nie zdoła umknąć amerykańskim żołnierzom.

Bagdadi był przywódcą IS od 2010 roku, kiedy organizacja ta była jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku. W szczytowym okresie kontrolowała ona tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki IS w Mosulu w Iraku i w Ar-Rakce w Syrii w 2017 roku spowodowały sukcesywny upadek samozwańczego kalifatu. Bagdadi stał się uciekinierem, ukrywającym się wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

Czytaj więcej:

Wojska USA przemieszczają się z Syrii do Iraku

Trump: Szef IS zabity w operacji sił USA w Syrii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama