Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Edynburg płaci za settled status Europejczyków

Edynburg płaci za settled status Europejczyków
Szkocję na swój dom wybrało prawie 250 000 obywateli Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Edynburg zapłaci za rejestrację settled status Europejczyków mieszkających w tym mieście. Opłata została zniesiona i nie będzie obowiązywać od 30 marca, ale ci, którzy obecnie ubiegają się o status osoby osiedlonej, muszą jeszcze płacić za rozpatrzenie wniosku. Szkoci chcą pokryć wymaganą kwotę.
Reklama

Władze stolicy Szkocji zgodziły się wesprzeć 39 000 obywateli UE mieszkających w Edynburgu pokrywając za nich opłatę rejestracyjną w Home Office. Miasto będzie dysponować specjalnym budżetem, który będzie aktualizowany każdego miesiąca.

Szkoci chcą w ten sposób złagodzić obywatelom krajów unijnych biurokratyczne skutki Brexitu. "System, jaki Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ustanowiło, aby zarejestrować Europejczyków jest niewygodny dla wielu mieszkających w Edynburgu imigrantów unijnych” – zaznaczył radny Adam McVey. 

W całej Szkocji mieszka około 100 000 Polaków. (Fot. Getty Images)

"Zasadniczo nie zgadzamy się z żądaniem, aby ludzie, którzy mieszkali w tym mieście od lat, często przez dziesięciolecia, musieli się zarejestrować. Chociaż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wdrożyło niezwykle szkodliwą politykę, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby jak najlepiej wspierać naszych mieszkańców. Będziemy im towarzyszyć na każdym kroku, niezależnie od tego, jak działa rząd Wielkiej Brytanii” – podkreślił McVey.

Liczba obywateli Unii Europejskiej, którzy zdecydowali się zamieszkać w Szkocji, znacznie wzrosła w ubiegłym roku, pomimo niepewności związanej z prawem imigracyjnym po Brexicie - wynika z rządowych statystyk.

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez National Records of Scotland (NRS) liczba mieszkających w Szkocji osób, które nie są Brytyjczykami, wzrosła w ostatnim czasie o 12 procent i wynosi obecnie 378 000. Liczba samych obywateli UE wzrosła tam do 235 000.

 

  Komentarze


  • Leon
   21 marca, 09:00

   Szkocja cos cichudko o odlaczeniu sie od londynu czy to tez taki falszywy kraj jak Anglia?

  • NP
   21 marca, 12:46

   Leon oczywiscie.

  • Londynek
   21 marca, 14:36

   podobno mialo byc za darmo to jak placa za co?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama