Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU: Number of applications for refugee status on the rise

EU: Number of applications for refugee status on the rise
Najwięcej wniosków o azyl składają Syryjczycy, uciekający z targanej wojną ojczyzny. (Fot. Getty Images)
The number of applications for refugee status in the European Union is increasing, said Jakub Dudziak, spokesman for the Office for Foreigners. In the first half of the year, the number of such applications increased by 10% compared to this period last year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak informuje Urząd do spraw Cudzoziemców, powołując się na dane Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu za pierwsze półrocze 2019, wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w krajach UE+, czyli w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii i Szwajcarii, złożyło 337,2 tys. cudzoziemców. To o 10 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Najwięcej osób ubiegających się o taką ochronę pochodziło z Syrii, Afganistanu i Wenezueli.

"Tegoroczny wzrost liczby cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Europie jest zmianą w stosunku do trendu spadkowego odnotowanego w 2018 r. Wówczas wnioski złożyło prawie 634,7 tys. osób, czyli o około 10 proc. mniej niż w 2017 r. Liczba zarejestrowanych w tym roku spraw jest jednak niższa względem lat 2015-2016" - informuje rzecznik prasowy Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

UdsC zaznacza, że w pierwszym półroczu głównymi krajami pochodzenia wnioskodawców były Syria, Afganistan i Wenezuela, a największy wzrost odnotowano wśród cudzoziemców z krajów Ameryki Południowej.

Z informacji, jaką przekazał Urząd, wynika ponadto, że ponad 25 proc. spraw dotyczyło obywateli państw zwolnionych z obowiązku wizowego. Natomiast liczba wniosków składanych po raz kolejny w tym samym państwie członkowskim ciągle wynosi około 10 proc.

W krajach dotkniętych największą presją migracyjną jest organizowana pomoc koordynowana przez Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu. (Fot. Getty Images)

"Do końca czerwca kraje UE+ wydały w pierwszej instancji 277,7 tys. decyzji w sprawie ochrony międzynarodowej, w tym 95,3 tys. pozytywnych. W 70 proc. rozstrzygnięć przyznano status uchodźcy, a w 30 proc. ochronę uzupełniającą. Najczęściej ochronę międzynarodową otrzymywali obywatele Syrii i Jemenu (po 86 proc.) oraz Erytrei (80 proc.)" - poinformował UdsC.

Zaznaczono, że ważnym wskaźnikiem obrazującym obciążenie urzędów migracyjnych w zakresie spraw uchodźczych są dane dotyczące trwających postępowań. "Według stanu na koniec czerwca, około 439 tys. spraw było w trakcie rozpatrywania na etapie pierwszej instancji" - przekazał UdsC.

Jak podkreśla Urząd, w krajach dotkniętych największą presją migracyjną jest organizowana pomoc koordynowana przez Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu.

"Od 2016 r. eksperci Urzędu do Spraw Cudzoziemców odbyli ponad 100 zagranicznych misji wsparcia. Polscy specjaliści wyjeżdżali do Grecji, Włoch oraz na Cypr, gdzie pomagali tamtejszym służbom migracyjnym w prowadzeniu spraw uchodźczych" - poinformowano.

W Polsce - jak informuje UdsC - w pierwszym półroczu 2019 wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców. To o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement