Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EU: 1.3 million people died of cancer in Europe in 2020

EU: 1.3 million people died of cancer in Europe in 2020
"Chodzi o to, aby wszyscy Europejczycy mieli dostęp do tego samego poziomu leczenia, do nowoczesnych technologii" - podkreślił szef frakcji EPL Manfred Weber. (Fot. Getty Images)
In 2020, 1.3 million people died of cancer in Europe. We must be ambitious in our fight against this disease. We want health policy to be part of areas that are also dealt with by the EU institutions, argued European People's Party (EPP) MEPs at a press conference today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad raportem końcowym Specjalnej Komisji do Spraw Walki z Rakiem (BECA). Po 15 miesiącach prac europosłowie poddadzą pod głosowanie pierwsze w historii stanowisko PE określające działania, jakie Unia Europejska powinna podjąć, by wesprzeć krajowe wysiłki na rzecz walki z rakiem.

"Obiecaliśmy w kampanii wyborczej w 2019 roku, że chcemy ambitnych działań w walce z rakiem, że chcemy pokonać raka, nawet jeśli to długoterminowy projekt. W 2020 roku w Europie 1,3 mln ludzi zmarło z powodu raka. Biorąc to pod uwagę jest oczywistym, że musimy z tym coś zrobić" – oznajmił szef frakcji EPL Manfred Weber.

Zaznaczył, że choć zgodnie z traktatami sprawy dotyczące zdrowia nie są kompetencją UE, to jednak już przed pandemią Covid-19 frakcja EPL zaczęła dyskutować o tym co zrobić, by kwestia walki z rakiem znalazła się na unijnej agendzie.

"Dla nas jest to również kwestia uniknięcia sytuacji, w której mamy Europejczyków pierwszej i drugiej klasy, dlatego, że we wschodniej Europie szanse na przeżycie raka są mniejsze niż w zachodniej. Chodzi o to, aby wszyscy Europejczycy mieli dostęp do tego samego poziomu leczenia, do nowoczesnych technologii" – podkreślił Weber.

Przewodniczący BECA, europoseł Bartosz Arłukowicz (PO) oświadczył na konferencji, że Komisja pracowała przez 15 miesięcy, podczas których wysłuchała 118 ekspertów z całej Europy.

"Musimy zmienić strategię walki z rakiem. Potrzebujemy wspólnych standardów szybkiej diagnozy, musimy wyeliminować geograficzne różnice w dostępie do leczenia" - zaznaczył dodając, że trzeba również chronić UE przed ewentualnymi niedoborami leków. "W końcu, musimy zrobić wszystko, aby znaleźć szczepionkę przeciwko rakowi" - wskazał.

Wspomniał też doktora Andreasa Kuhna, dyrektora w firmie BioNTech, który powiedział podczas posiedzenia Komisji, że w ciągu 3-5 lat będzie można wyprodukować opartą na technologii mRNA szczepionkę przeciwko pewnym typom nowotworów. "Potrzebujemy takich inspiracji dla naszej pracy, dla naszej walki w przyszłości" - zaznaczył Arłukowicz.

Dokument, który ma być przyjęty w czwartek, zawiera szereg rekomendacji dotyczących zarówno wzmocnienia prewencji, jak i lepszej organizacji leczenia, szybkiej diagnozy, zapewnienia dostępu do leków i najnowszych technologii, a także wsparcia pacjentów i ich rodzin.

"Chcemy, by polityka zdrowotna stanowiła część obszarów, którymi również zajmują się instytucje unijne. Pandemia Covid-19 pokazała, że razem możemy walczyć z chorobami szybciej oraz skutecznie finansować badania nad nowoczesnymi lekami. Te działania musimy podjąć także w kontekście choroby cywilizacyjnej, jaką jest rak" – przekonywał Arłukowicz.

Czytaj więcej:

Kanada: Chorzy na raka z prawem do terapii grzybami halucynogennymi

Anglia: Pierwszy od dekad spadek przeżywalności pacjentów chorych na raka

WHO: Katastrofalny wpływ pandemii na opiekę nad chorymi na raka

Badanie: Chorym na raka tylko nieznacznie pomaga jedna dawka szczepionki Pfizera

NHS zamierza walczyć z opóźnieniami w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów

W Anglii ruszają badania pilotażowe testów krwi w kierunku 50 typów nowotworów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement