Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EMA o szczepionce Johnson & Johnson: Korzyści większe niż ryzyko skutków ubocznych

EMA o szczepionce Johnson & Johnson: Korzyści większe niż ryzyko skutków ubocznych
Czy szczepionka od Johnson & Johnson jest bezpieczna? Zdaniem ekspertów, korzyści przewyższają ewentualne komplikacje zdrowotne. (Fot. Getty Images)
Korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych - przekazała dziś Europejska Agencja Leków (EMA). Wcześniej w USA wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu tej firmy, by zbadać, czy nie powoduje on rzadkich zakrzepów krwi.
Reklama
Reklama

"Jak ogłoszono w zeszłym tygodniu, komitet ds. bezpieczeństwa EMA (PRAC) bada bardzo rzadkie przypadki nietypowych zakrzepów krwi, które wystąpiły w Stanach Zjednoczonych po zastosowaniu szczepionki J&J przeciw Covid-19. Rodzaj zgłaszanego zakrzepu krwi, zakrzepica zatok żył mózgowych (CVST), występował w większości przypadków w połączeniu z małą liczbą płytek krwi (małopłytkowość)" - przekazano w oficjalnym komunikacie.

Przedwczoraj amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie podawania szczepionki Johnson & Johnson ze względu na wystąpienie sześciu przypadków zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

Sam koncern z kolei ogłosił decyzję o "proaktywnym opóźnieniu wprowadzenia szczepionki w UE". Szczepionka została dopuszczona do obrotu w UE w dniu 11 marca br., ale jej powszechne stosowanie jeszcze się nie rozpoczęło.

"EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki i zdecyduje, czy konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych. Agencja przyspiesza tę ocenę i obecnie spodziewa się wydać zalecenie w przyszłym tygodniu. Chociaż przegląd jest w toku, EMA wciąż uważa, że korzyści płynące ze szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych. Opinie naukowe Agencji dostarczają państwom członkowskim UE informacji potrzebnych do podejmowania decyzji o zastosowaniu szczepionek w ich krajowych kampaniach szczepień" - podsumowuje EMA.

Tymczasem Włoska Agencja Leków ogłosiła wczoraj, że "prawdopodobne" jest ograniczenie używania szczepionki "do osób w wieku powyżej 60 lat".

Przedstawicielka włoskiego organu - Patrizia Popoli - w rozmowie ze stacją Rainews 24 przypomniała, że produkt firmy Johnson & Johnson jest tzw. szczepionką wektorową, podobnie jak AstraZeneca. Ta druga została wcześniej rekomendowana we Włoszech przede wszystkim osobom powyżej 60 lat. 

"Jeśli zaobserwowane niekorzystne rzadkie zdarzenia okażą się podobne do tych w przypadku (produktu) AstraZeneki, podjęte zostaną analogiczne kroki. To realna możliwość" - oceniła Popoli.

Czytaj więcej:

Polska: Pierwsza dostawa szczepionki Johnson & Johnson już jutro

W Anglii zaczęto podawać szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Moderna

USA: Władze zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem preparatu Johnson & Johnson

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama