Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzisiaj rozmowy szefowej KE i Johnsona, by spróbować odblokować negocjacje

Dzisiaj rozmowy szefowej KE i Johnsona, by spróbować odblokować negocjacje
Na zdj.: przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas wizyty na Downing Street 10 w styczniu br. (Fot. Getty Images)
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen będzie dzisiaj rozmawiała z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, by spróbować odblokować negocjacje w sprawie relacji Londynu z UE po Brexicie. Według źródeł, obecnie liderzy unijni są pesymistyczni jeśli chodzi o perspektywę porozumienia.
Reklama
Reklama

"Będę miała wideokonferencję z Borisem Johnsonem, która będzie służyła podsumowaniu dotychczasowych negocjacji i przyjrzeniu się temu co możemy zrobić w najbliższym czasie" - wyjaśniła von der Leyen.

Wcześniej Niemka zdała sprawozdanie unijnym liderom, którzy krótko zajmowali się sprawą Brexitu na szczycie UE. Według wysokiej rangi źródeł unijnych, w stolicach państw członkowskich nie brak sceptycyzmu co do tego, czy porozumienie w ogóle jest możliwe.

W tym tygodniu odbyła się kolejna tura rozmów między negocjatorami z obu stron kanału La Manche, ale mimo zbliżającego się terminu na ich zakończenie, dalej wiele kwestii jest otwartych.

Sytuacji nie poprawia nastawienie Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza przyjęcie we wtorek przez Izbę Gmin kontrowersyjnego projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, który daje możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu UK z Unii Europejskiej.

"Jak wiadomo projekt ustawy o rynku wewnętrznym jest w dużej sprzeczności z niektórymi zapisami porozumienia (o wyjściu), głównie jeśli chodzi o protokół dotyczący Irlandii i Irlandii Północnej" - zauważyła von der Leyen.

Komisja Europejska wszczęła w czwartek procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Wielkiej Brytanii w związku z tymi przepisami. Wcześniej Bruksela wezwała Londyn do usunięcia problematycznych elementów ze swojego projektu do końca września, jednak tak się nie stało.

Do nierozstrzygniętych kwestii w rozmowach obu stron należy sprawa pomocy państwa oraz gwarancji równych szans i uczciwej konkurencji dla przedsiębiorstw z UE i Wielkiej Brytanii. Negocjatorzy nie mogą się też porozumieć w sprawie rybołówstwa.

"Chcemy porozumienia, bo uważamy, że lepiej go mieć ze swoim sąsiadem. W czasie pandemii, która ma niszczycielski wpływ na gospodarki, dobrze mieć porozumienie, ale nie za każdą cenę" - oświadczyła von der Leyen.

Przedstawienie na początku września projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym spowodowało poważny kryzys w negocjacjach z UE, które już wcześniej były w impasie. Wtorkowe głosowanie miało miejsce w tym samym dniu, w którym rozpoczęła się dziewiąta - i ostatnia z dotychczas zaplanowanych - runda negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Na razie nie jest jasne, czy i kiedy odbędzie się kolejna tura rozmów. Jedno z wysoko postawionych źródeł unijnych oceniło wczoraj, że można mieć coraz mocniejsze wrażenie, że do porozumienia w ogóle nie dojdzie.

Czytaj więcej:

Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE

Brexit: Przejazd do Dover tylko z 24-godzinnym zezwoleniem

Brexit: Izba Gmin przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy

Brexit: KE wszczęła wobec Wielkiej Brytanii procedurę naruszeniową

Brexit: Z UK do Europy przeniesiono już 7,5 tys. miejsc pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama