Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dziś wizyta Trumpa w UK. Rusza największa operacja policji od zamieszek w 2011 r.

Dziś wizyta Trumpa w UK. Rusza największa operacja policji od zamieszek w 2011 r.
Policjanci w UK są przygotowani do wizyty Trumpa. (Fot. Getty Images)
Wizyta Donalda Trumpa w Wielkiej Brytanii wiązać się będzie z największą w historii policyjną operacją od zamieszek w 2011 roku - dowiedziało się 'Metro'. Koszt wizyty amerykańskiego prezydenta szacuje się na 8-10 mln funtów, a w stan gotowości zostaną postawione niemal wszystkie jednostki w Anglii i Walii.
Reklama

Tysiące policjantów chronić będą prezydenta USA podczas odwiedzania między innymi Blenheim Palace, Chequers, Zamku Windsor czy oficjalnych rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w londyńskim Regent’s Park i Szkocji.

"Wokół parku przygotowano metalowy krąg w celu ochrony Trumpa i jego żony Melanii przed tysiącami protestujących, którzy wybierają się do stolicy" – przekazał serwis.

Operacja zabezpieczania rozpoczynającej się dziś wizyty jest uważana za największą od czasu zastrzelenia przez policję w sierpniu 2011 roku 29-letniego Marka Duggana. Po akcji w londyńskiej dzielnicy Tottenham doszło do gwałtownych starć grup miejscowej młodzieży z policją. Zaczęło się od ok. 300 osób, które zebrały się przed posterunkiem policji przy głównej ulicy, domagając się "sprawiedliwości". Protest miał pokojowy przebieg. 

Do zajść doszło po zapadnięciu zmroku. Grupy zamaskowanych młodych ludzi atakowały policjantów butelkami z benzyną, kamieniami i płonącymi pojemnikami na śmieci. Napastnicy podpalili kilka budynków, a także wiele policyjnych aut. W ogniu stanął piętrowy autobus. W kilku sklepach wybito okna i splądrowano je. Nad ranem nad północnym Londynem unosiły się kłęby dymu. 

Zamieszki rozprzestrzeniły się wówczas na Manchester, Birmingham i Bristol.

Jak ostrzegł David Jamieson, komisarz policji z West Midlands, aktualnie prowadzona akcja będzie odczuwalna przez służby przez kilka miesięcy. W związku z tym anulowano urlopy, a wielu funkcjonariuszy będzie pracowało w systemie 12-godzinnych zmian. Siły zostaną ponadto wzmocnione przez drużyny strażaków, policjantów drogówki oraz specjalne grupy eskortowe.

Zdaniem specjalistów, Trump będzie unikał centrum Londynu, gdzie wyjście na ulice planują tysiące przeciwników jego polityki.

Nieopodal Westminsteru ma z kolei zostać między innymi wypuszczony ogromny balon z karykaturą kontrowersyjnego prezydenta.

Trump przybędzie do Londynu po południu. (Fot. Getty Images)

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama