Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dziś upływa termin rejestracji do referendum aborcyjnego

Dziś upływa termin rejestracji do referendum aborcyjnego
Czy aborcja w Irlandii będzie legalna? (Fot. Thinkstock)
Dziś upływa w Irlandii termin rejestracji do referendum w sprawie 8. poprawki do konstytucji Irlandii. Prawo do głosowania mają dorośli obywatele Irlandii.
Reklama

Osoby, które nie są pewne, czy znajdują się w spisie wyborców, mogą to sprawdzić online lub kontaktując się z lokalnym urzędem.

Plebiscyt w sprawie aborcji odbędzie się 25 maja. Głosujący będą mieli możliwość opowiedzenia się w sprawie zniesienia 8. poprawki.

Obecnie obowiązujący zapis gwarantuje równe prawa konstytucyjne matce i nienarodzonemu dziecku, zakazując w większości przypadków aborcji.

Osoby, które pragną wyrazić swoją opinię, lecz nie widnieją w rejestrze, winny złożyć dziś w swoim lokalnym urzędzie potwierdzony przez Gardę wniosek o włączenie do spisu wyborców.

Do wzięcia udziału w referendum są uprawnieni dorośli obywatele Irlandii. Podczas rejestracji i głosowania należy się wylegitymować paszportem lub inną formą dokumentu.

Irlandzkie prawo aborcyjne funkcjonuje w prawie niezmienionej formie od 1983 roku, kiedy wprowadzono poprawkę nadającą płodowi prawa obywatelskie. Od tego czasu doszło do wielu skandali. W 2012 roku zmarła na sepsę 31-letnia dentystka, której odmówiono aborcji, a dwa lata później strajk głodowy ogłosiła ofiara gwałtu.

Kobiety w wieku od 25 do 35 lat z Irlandii Północnej i Republiki Irlandii są największą grupą szukającą dostępu do leków aborcyjnych w sieci. Dane dostarczone przez Women on Web – organizację, która oferuje pigułki poronne w internecie — wykazały, że na przełomie ostatnich pięciu lat z usługi skorzystało 5 650 kobiet z obu krajów.

Obowiązujące formularze:

 • do rejestracji w spisie wyborców należy wypełnić druk RFA2
 • do zmiany adresu: RFA3
 • osoby, które niedawno otrzymały obywatelstwo, ale wcześniej były zarejestrowane do innych irlandzkich wyborów, potrzebują formularza RFA5
 

  Komentarze


  • Dkkdk
   8 maja, 22:06

   Trzeba pomóc to jest ważne https://pomagam.pl/kamilkielar

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama