Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dziennik "The Guardian" zmienił format i logo

Dziennik
Nowe szaty "Guardiana". (Fot. Twitter/@Robot_son)
Brytyjski dziennik 'The Guardian' zaprezentował się wczoraj z nowym logotypem i w bardziej kompaktowym formacie. Zmiany były podyktowane koniecznością wprowadzenia oszczędności w ramach wieloletniego planu restrukturyzacji tytułu.
Reklama

Wydawcy gazety zastąpili dotychczasowy format "berliner" (47 na 31,5 cm) nieco mniejszym o wymiarach 43,2 cm na 27,9 cm, który powszechnie nazywany jest "compact" lub "tabloid", w którym - wbrew nazwie - ukazują się także prestiżowe tytuły, np. "The Times". Jednocześnie dotychczasowe niebieskie logo zostało zmienione na czarne, a słowa "The Guardian" - rozbite na dwie linie i napisane nową czcionką.

Od poniedziałku do soboty wydanie "Guardiana" będzie składać się z trzech elementów: sekcji krajowej, międzynarodowej i finansowej oraz sportu na białym papierze, sekcji komentarzy i publicystyki ("Journal") na różowym papierze i kolorowego magazynu G2. W soboty nadal ukazywać się będą też dodatki weekendowe, w tym teksty krytyków kulturalnych, dodatek o podróżach i magazyn kulinarny, a w niedzielę oddzielne wydanie gazety, "The Observer".

W rozmowie z zagranicznymi mediami, redaktor naczelna "Guardiana" Kathrine Viner i prezes spółki wydającej gazetę David Pemsel przekonywali, że zmiany pozwolą na "milionowe" oszczędności, które mają pomóc w osiągnięciu celu wyprowadzenia tytułu na prostą po problemach finansowych z początku dekady.

Od rozpoczęcia procesu naprawczego w 2015 roku nowemu kierownictwu gazety udało się o połowę zredukować roczne straty do poziomu ok. 25 milionów funtów, a prognozy wskazują na możliwość odzyskania rentowności w kwietniu przyszłego roku. Zmiana formatu gazety pozwoli też na obniżenie kosztów dystrybucji, a także na sprzedanie dotychczasowych własnych drukarni w Londynie i Manchesterze.

Viner wyraziła nadzieję, że w przyszłości zaoszczędzone pieniądze pozwolą na wzmocnienie redakcji poza Londynem w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii. Miałoby to zmienić dotychczasową sytuację, w której większość dziennikarzy na rynku "to biali mężczyźni z wyższych sfer". Gazeta miałaby otworzyć się na utalentowanych reporterów z innych regionów kraju i środowisk społecznych. Jednocześnie Viner dodała, że liczy na wzmocnienie redakcji zagranicznej, w tym w szczególności zwiększenie liczby korespondentów w Europie w obliczu planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"The Guardian" to jeden z najbardziej znanych tytułów medialnych na świecie. Jego cztery wydania internetowe (brytyjskie, amerykańskie, australijskie i światowe) przyciąga ponad 150 milionów czytelników miesięcznie, z czego ponad 800 tys. dobrowolnie wpłaca datki na rzecz redakcji (gazeta nie ogranicza dostępu do treści w sieci). Jak podkreślono, dzięki temu wpływy pochodzące od czytelników przekraczają te od reklamodawców, co daje redakcji większą swobodę edytorską.

Wersja drukowana wychodzi jednak w znacznie mniejszym nakładzie ok. 150 tys. egzemplarzy, co plasuje tytuł dopiero na 12. miejscu wśród największych dzienników w Wielkiej Brytanii (tuż za "Financial Times"). Liderem jest "The Sun" z nakładem na poziomie 1,5 miliona egzemplarzy, tuż przed bezpłatną gazetą "Metro" (1,47 mln) i "Daily Mail" (1,38 mln).

 

  Komentarze


  • AL
   16 stycznia, 16:45

   Prowadzi TheSun i DailMail o ja pie*** to nawet na papier toaletowy sie nie nadaje.

  • Ja
   17 stycznia, 01:45

   Najlepiej niech znikna za klamstwa,ktore wypisuja o Polsce.GW przy nich to pikus.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama