Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": We need to fight decay problems in schools

Opieka dentystyczna w Polsce jest na różnym poziomie, w zależności od regionu. (Fot. Thinkstock)
Anyone who wants to send a child free of charge to the dentist should move to the Lublin region. There are the highest number of school dental offices - reports 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Advertisement
News available in Polish

W szkołach woj. lubelskiego działają 164 gabinety dentystyczne, na Mazowszu 16, na Śląsku dwa, a w woj. podlaskim ani jednego. Efekty? Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że to w lubelskim jest najmniej dzieci, szczególnie najmłodszych, z zepsutymi zębami. Co drugie z nich - to najwyższy odsetek w kraju - korzysta też z opieki stomatologa finansowanego przez NFZ. Średnia dla wszystkich województw wynosi zaledwie 30 proc.

Zakładanie gabinetów dentystycznych w szkołach to samodzielna inicjatywa lubelskiego oddziału NFZ i urzędu miasta Lublin dofinansowującego leczenie, którego nie opłaca fundusz. Resort zdrowia nie ułatwia sprawy. Kryteria, które trzeba spełnić, aby otrzymać finansowanie z funduszu, są tak sformułowane, że szkolne gabinety przegrywają wyścig o pieniądze z innymi placówkami.

Od lipca NFZ zwiększył o 30 proc. wyceny wszystkich zabiegów stomatologicznych dla dzieci. Do tej pory ich leczenie było dla wielu placówek nieopłacalne - przyznaje prof. Dorota Olczak - Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej. Jej zdaniem nawet jeśli dentyści wrócą do szkół, trzeba będzie pomyśleć o jeszcze młodszych dzieciach: obecnie u przedszkolaków leczymy tylko 6 proc. zepsutych zębów.

W 2012 roku aż 80 proc. 12-latków miała próchnicę, a w minionym roku już 85 proc. W grupie 7-latków ubytki ma 89 proc. dzieci. To jedne z najwyższych wskaźników w Europie. 

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Advertisement