Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Ukraińcy znajdą pracę i mieszkanie w mniejszych miejscowościach

"Dziennik Gazeta Prawna": Ukraińcy znajdą pracę i mieszkanie w mniejszych miejscowościach
Uchodźcy będą płacić podatki, odprowadzać składki i płacić za mieszkania w Polsce. Na zdj. uchodźcy z Ukrainy w Centrum Pomocy Humanitarnej w hali wystawowej Global Expo w Warszawie, lipiec 2022 r. (Fot. ALIK KEPLICZ/AFP via Getty Images)
Kryzysu uchodźczego nie chcemy traktować jako wydatku, ale jako inwestycję. Do tej pory w mniejszym stopniu patrzyliśmy na pieniądze, tylko pomagaliśmy. Jednak to Polska przyjęła na siebie największy ciężar tego wsparcia, trzeba to policzyć i pokazać światu rachunek - oznajmiła wywiadzie dla 'DGP' Agnieszka Ścigaj, minister w KPRM.

Minister Ścigaj, pytana przez "Dziennik Gazetę Prawną" o działania rządu w celu pomocy nadal przebywającym w Polsce uchodźcom, oświadczyła, że "działania kryzysowe trwają, ale trzeba zacząć działania włączające ponad 1 mln uchodźców, którzy tu zostali – nie wrócili do Ukrainy, bo nie mają, do czego albo nie chcą i wolą zostać w Polsce".

"Musimy więc zarządzać kolejnym etapem kryzysu uchodźczego" - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, "głównym założeniem pilotażowego programu integracji społecznej jest to, by stworzyć warunki do zamieszkania, pracy, kształcenia w mniejszych miejscowościach". "Chcemy zachęcić rodziny do organizacji swojego życia na tych terenach. Program będzie adresowany nie tylko do uchodźców, lecz także repatriantów i Polaków" - dodała Ścigaj.

Poinformowała przy tym, że nad założeniami programu rząd pracował wspólnie ze stroną samorządową oraz organizacjami pozarządowymi.

Minister była też pytana, ile kryzys uchodźczy będzie kosztował Polskę.

"Nie chcemy traktować tej sytuacji jedynie jak wydatku czy ciężaru, ale jako inwestycję, potencjał. To chcę podkreślić. Zależy nam na tym, aby ją przekuć na coś dobrego dla obu narodów. Pomagamy sobie nawzajem. Uchodźcy mogą zapełnić deficyty na polskim rynku pracy. Co do kosztów, to w przypadku strategii, nad którą pracujemy, zakładam, że więcej przyniesie zysków – uchodźcy będą płacić podatki, odprowadzać składki, płacić za mieszkania itd. Wydane początkowo pieniądze z budżetu państwa zwrócą się i pozytywnie wpłyną na gospodarkę oraz na rynek pracy w dłuższym okresie" - podkreśliła Ścigaj.

Dodała, że do tej pory w mniejszym stopniu rząd patrzył na pieniądze, tylko pomagał.

"Większym kosztem byłoby zaniechanie działania i utrzymywanie jedynie wsparcia socjalnego, czyli tego, co do tej pory się działo, w postaci zasiłku 40 zł na osobę za wyżywienie i zakwaterowanie, niż wprowadzenie proponowanych przez nas rozwiązań. Polska przyjęła na siebie największy ciężar tego wsparcia, trzeba to policzyć i pokazać rachunek światu" - oceniła minister.

Czytaj więcej:

Eurostat: Polska udzieliła w maju ochrony tymczasowej największej liczbie osób z Ukrainy

PAH: Ponad sześć milionów Ukraińców nie może wrócić do swojego domu

Sondaż: 65 procent ukraińskich uchodźców nie planuje w najbliższym czasie powrotu do kraju

    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł

    Sport