Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Rekordowa liczba imigrantów w Polsce

"Dziennik Gazeta Prawna": Rekordowa liczba imigrantów w Polsce
Polska jest atrakcyjnym krajem dla wielu obcokrajowców. (Fot. Getty Images)
W rejestrach ZUS w maju widniało 628 tys. obcokrajowców, za których opłacane są składki emerytalne i rentowe. To aż o jedną piątą więcej niż rok wcześniej - można dowiedzieć się z 'Dziennika Gazety Prawnej'.
Reklama

Jak zaznacza gazeta, dane zakładu obejmują tylko osoby zatrudnione w formach, od których odprowadzane są składki. Nie są więc w nich ujęci ci, którzy pracują np. na umowę o dzieło lub na czarno.

W Polsce brakuje rąk do pracy m.in. w sektorze budowniczym. (Fot. Getty Images)

W "DGP" dodano, że dane resortu pracy, dotyczące zezwoleń i oświadczeń o zatrudnianiu obcokrajowców, potwierdzają ich rosnącą liczbę.

"Do kwietnia zarejestrowano ponad 570 tys. oświadczeń (wzrost o 23 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r.), wydano ok. 100 tys. zezwoleń na pracę (wzrost o 46 proc.) oraz ok. 13 tys. zezwoleń na pracę sezonową (wzrost o 26 proc.)" – poinformował gazetę resort.

"Z tych danych wynika, że w roku 2019 możemy mieć rekordową liczbę cudzoziemców pracujących w Polsce, choć tempo wzrostu nie będzie tak szybkie, jak w latach 2015–2016" - komentuje dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

  Komentarze
  • Fcnf
   2 sierpnia, 14:15

   A nas to rząd wyrzuca z krajów a jakiś imigrantow z upadliny przyjmuje jak i poza Europy.

  • Jaro
   2 sierpnia, 15:41

   I To są te słynne powroty do Polski :) tyle że nie Polaków a obcokrajowców....

  • Dodo
   2 sierpnia, 17:24

   Teoretycznie nikt nas nie wyrzuca,moze poprostu za duze wymagania mamy co do wyplaty?

  • Tak, tak...
   3 sierpnia, 11:51

   Tak Dodo, pewnie Twoim zdaniem ludziom od tej minimalnej krajowej się już w głowach przewraca? W końcu za kogo się oni niby uważają, co nie? Za członków rodzin leni przy korytach, którym się "należą" pensje po kilkadziesiąt tysiaczków miesięcznie z pieniędzy podatników? Czy to tak źle, że zwykły obywatel, który w końcu płaci podatki na te potężne pensje cwaniaczków też chciałby żyć normalnie?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama