Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Polski rząd zmusi rodzime firmy do obniżenia cen leków

"Dziennik Gazeta Prawna": Polski rząd zmusi rodzime firmy do obniżenia cen leków
Czy Polskę zaleją tanie leki z Chin i Indii? (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Zdrowia chce zmusić firmy farmaceutyczne do obniżek. W ramach nowelizowanej ustawy refundacyjnej planuje wprowadzić mechanizmy ustanawiające maksymalne ceny preparatów - donosi dzisiejszy 'Dziennik Gazeta Prawna'. Eksperci komentują, że oznacza to zalew tanich leków do Polski z Chin i Indii, gdzie koszty ich produkcji są tańsze.
Reklama
Reklama

Według gazety, producenci alarmują jednocześnie, że takie rozwiązania uderzą przede wszystkim w polski przemysł farmaceutyczny. "Plan resortu kosztowałby rodzime firmy ok. 320 mln zł rocznie. Dla wszystkich koncernów strata z powodu konieczności obniżenia cen, na skutek dostosowania się do mechanizmu proponowanego w projekcie ustawy, wyniosłaby ponad 600 mln zł" - dowiadujemy się z gazety.

Dziennik informuje, że w projekcie znalazł się "pomysł wprowadzenia tzw. korytarzy cenowych". "To mechanizm, który narzucałby maksymalną cenę leku. Firma, która chciałaby sprzedawać go drożej, wypadałaby z refundacji. Producent w takiej sytuacji miałby dwa wyjścia: mógłby wycofać lek, albo sprzedawać bez dopłat państwa – pacjent płaciłby 100 proc. jego ceny. Ile dokładnie? Zależałoby to tylko od wytwórcy" - podkreśla gazeta.

Według "Dziennika Gazety Prawnej", głównym celem projektowanych zmian jest "ulżenie pacjentom", gdyż "eksperci zgodnie przyznają, że w Polsce płacimy za leki za dużo". "Ceny są nadal wysokie. To rozwiązanie, które pozwoli te kwoty obniżyć" - ocenił Marcin Czech, były wiceminister zdrowia. Jednocześnie ekspert, z którym rozmawiał dziennik dodaje, że nowe regulacje uderzą w firmy farmaceutyczne.

"Dziennik Gazeta Prawna" przytacza też opinię eksperta Krzysztofa Kopcia z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, według którego, nowy mechanizm uzależni Polskę od produkcji w Chinach czy Indiach, gdyż to leki tych firm będą przede wszystkim w refundacji. "Nasze ceny są wyższe, bo i koszty produkcji są wyższe. Nie damy rady konkurować z lekami z tamtych krajów" – ocenia Kopeć.

Czytaj więcej:

Polacy tłumnie ruszyli po szczepienia na grypę. Zaczyna ich brakować

Rząd UK umożliwi sprzedaż narkotyków w aptekach?

W brytyjskich aptekach pojawią się 12-minutowe testy na obecność koronawirusa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama