Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dyrektor MI5: Zagrożenie terrorystyczne gwałtownie rośnie

Dyrektor MI5: Zagrożenie terrorystyczne gwałtownie rośnie
Andrew Parker podczas przemowy w siedzibie MI5. (Fot. Getty Images)
Dyrektor generalny brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker, ostrzegł na spotkaniu z dziennikarzami, że zagrożenie terrorystyczne, w obliczu którego stoi Wielka Brytania, narasta w alarmującym tempie.
Reklama

Podkreślił, że MI5 stale rozwija i aktualizuje swoje możliwości działania, ale, realistycznie rzecz biorąc, nie jest w stanie zapobiec wszystkim atakom, których celem są cywile.

Parker zwrócił uwagę na wielkie zagrożenie terrorystyczne ze strony ekstremistów islamskich w Wielkiej Brytanii. "To zagrożenie jest wielowymiarowe, szybko ewoluuje i przybiera skalę i tempo, jakich dotąd nie widzieliśmy" - ocenił.

Szef MI5 podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat w Wielkiej Brytanii udaremniono dwadzieścia ataków terrorystycznych. Dodał, że wczesne interwencje MI5 i policji zapobiegły o wiele większej liczbie takich ataków. W okresie od czerwca 2016 do czerwca br. dokonano rekordowej liczby 379 zatrzymań mających związek z terroryzmem.

Parker wskazał, że z podobnym wzrostem zagrożenia terrorystycznego ma do czynienia Europa kontynentalna, zwłaszcza Francja, Belgia, Niemcy i Hiszpania.

"Skala naszych działań jest większa niż kiedykolwiek" - podkreślił. Poinformował, że MI5 prowadzi obecnie ponad 500 śledztw dotyczących ok. 3 tys. osób, o których wiadomo, że są zaangażowane w działania ekstremistyczne. Dodał, że ponad 20 tys. osób sprawdzono w przeszłości pod kątem ewentualnych powiązań z terroryzmem i że nie ma wątpliwości, iż są "agresywni ekstremiści", których dotąd nie wykryła Służba Bezpieczeństwa.

Za czynnik potęgujący zagrożenie terrorystyczne uznał możliwość powrotu do kraju obywateli Wielkiej Brytanii, którzy przyłączyli się do Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

Parker podkreślił, że Służba Bezpieczeństwa jest dobrze przygotowana do reagowania na rosnące zagrożenie. W ciągu kilku minionych lat jej personel zwiększył się z 4 tys. do 5 tys. osób. Ostrzegł jednak, że niemożliwe jest powstrzymanie każdego ataku.

"Do ataków będzie czasem dochodzić, ponieważ jesteśmy wolnym społeczeństwem, liberalną demokracją i nie monitorujemy każdego przez cały czas" - zauważył.

Szef MI5 zaapelował do firm technologicznych o współpracę z rządem w celu zapobieżenia wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez ekstremistów do komunikacji, której nie można monitorować. Wypowiedział się z uznaniem o postępach techniki łącznościowej, ale też wskazał, że ich "niezamierzonym efektem ubocznym" jest ułatwienie ekstremistom unikania zgodnego z prawem monitoringu dzięki aplikacjom, w tym wielu, które zapewniają szyfrowanie. Oświadczył, że firmy powinny dołożyć większych starań, by uniemożliwić takie wykorzystywanie ich systemów łączności. 

 

  Komentarze


  • Lukasz
   18 października 2017, 16:37

   Wincej imigrantow z 3ciego swiata, wincej religii pokoju

  • Czytelnik anonimowy
   18 października 2017, 20:06

   jaka szkoda dla mediów , że nie można oskarżyć o to Polaków ... są tym jak to uwielbiają mawiać głęboko zasmuceni ... no taka szkoda ...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama