Menu

Dyrektor biura WHO w Polsce: Ataki na pracowników służby zdrowia to zjawisko globalne

Dyrektor biura WHO w Polsce: Ataki na pracowników służby zdrowia to zjawisko globalne
Przemoc wobec pracowników służby zdrowia występuje nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. (Fot. Getty Images)
Ataki na pracowników służby zdrowia – od obelg słownych i nękania w internecie po przemoc fizyczną – są niestety obecnie zjawiskiem globalnym, nawet w krajach o silnych systemach opieki zdrowotnej – napisała na swoim profilu na LinkedIn dr Nino Berdzuli, dyrektor Biura WHO w Polsce.

Dr Berdzuli wskazała, że przemoc wobec pracowników służby zdrowia to nie tylko problem w miejscu pracy – to kryzys zdrowia publicznego.

"Niedawne morderstwo doktora Tomasza Soleckiego w Krakowie wywołało szok w środowisku medycznym w Polsce i za granicą. Śmierć lekarza zaatakowanego przez pacjenta uwypukla niepokojący trend na całym świecie: narastającą przemoc wobec pracowników służby zdrowia" - podkreśliła.

Dodała, że jako lekarz mówi to "z własnego doświadczenia, ponieważ sama doświadczałam agresywnych zachowań". Zaznaczyła także, że jako urzędnik WHO solidaryzuje się z pracownikami służby zdrowia na całym świecie i "obiecuję zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby lepiej chronić ich w ich miejscach pracy".

Urzędniczka WHO przyznała, że "kiedy ludzie zebrali się dziś w Krakowie, aby oddać hołd śp. dr. Soleckiemu, całym sercem byłam z jego rodziną, pacjentami i pracownikami służby zdrowia na całym świecie".

Zauważyła także, że ataki na pracowników służby zdrowia – od obelg słownych i nękania w Internecie po przemoc fizyczną – są niestety obecnie zjawiskiem globalnym, nawet w krajach o silnych systemach opieki zdrowotnej.

"Nie są to odosobnione przypadki. Są one częścią szerszego ataku na naukę, zdrowie publiczne i prawo do wysokiej jakości opieki" - wskazała.

Dodała także, że na celowniku znaleźli się wszelkiego rodzaju pracownicy służby zdrowia, w tym pielęgniarki, lekarze i ratownicy, którzy są na pierwszej linii frontu. Zagrożeni są też np. dostawcy opieki zdrowotnej dla osób LGBTQ+.

"Po prostu nie możemy akceptować przemocy. Musimy działać już teraz" - zaapelowała lekarka. Jej zdaniem należy m.in. włączyć do szkoleń profilaktykę oraz wprowadzić politykę zerowej tolerancji agresywnych zachowań wobec personelu medycznego.

"To zbiorowa odpowiedzialność za ochronę ludzi, którzy się o nas troszczą" - zaznaczyła. I zapewniła wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy doświadczają strachu i agresji: stoimy z wami.

29 kwietnia do gabinetu ortopedy Tomasza Soleckiego, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował lekarza nożem. Mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. Jak potem podał szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar, sprawcą był funkcjonariusz Służby Więziennej. Sąd wydał nakaz aresztowania go na trzy miesiące.

"Wykorzystajmy nasze głosy i platformy, aby domagać się bezpieczeństwa, szacunku i godności dla wszystkich, którzy się o nas troszczą" - zakończyła Berdzuli.

Dr Nino Berdzuli we wrześniu 2023 r. objęła stanowisko przedstawiciela WHO w Polsce oraz Specjalnego wysłannika WHO ds. działań na rzecz uchodźców z Ukrainy w państwach przyjmujących. Jest lekarzem (położnik/ginekolog) i specjalistką ds. zdrowia publicznego.

Czytaj więcej:

Anglia: Przemęczeni pracownicy szpitali stanowią zagrożenie dla pacjentów

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 18.06.2025
    GBP 4.9964 złEUR 4.2717 złUSD 3.7137 złCHF 4.5446 zł

    Sport