Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dwie trzecie polskich specjalistów IT może pracować zdalnie

Dwie trzecie polskich specjalistów IT może pracować zdalnie
Polscy specjaliści IT są bardzo cenieni na świecie. (Fot. Getty Images)
Swoje obowiązki poza biurem może już realizować sześciu na dziesięciu pracowników - wynika z najnowszych badań firmy rekrutacyjnej Michael Page. Dotyczy to w szczególności specjalistów IT - w ich przypadku ponad dwie trzecie ofert w Polsce dotyczy pracy zdalnej.
Reklama

Choć w Polsce formuła pracy zdalnej wciąż nie jest tak powszechna jak na Zachodzie, z badań firmy Michael Page wynika, że co trzeci ankietowany (33 proc.) korzysta z tego przywileju co najmniej cztery razy w miesiącu, a 35 proc. nie pojawia się w biurze średnio raz w miesiącu bądź rzadziej.

Z najnowszych danych międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad przygotowanych na prośbę szkoły programowania online Kodilla.com wynika natomiast, że w niektórych branżach praca poza biurem to wręcz norma, zwłaszcza w branży IT. "70 proc. ofert dla specjalistów IT, które znajdują się w naszej bazie ogłoszeniowej, zawiera propozycje pracy zdalnej" - zauważył ekspert z Randstad Mateusz Żydek.

Piotr Nowosielski z portalu Just Join IT, w którym można znaleźć oferty pracy dla programistów, z roku na rok zauważa 50-procentowy wzrost liczby ogłoszeń z propozycją pracy zdalnej. "W Polsce taki model oferują już dziesiątki pracodawców. Możliwość pracy zdalnej jest jednak przeznaczona przede wszystkim dla osób z przynajmniej dwu- lub trzyletnim doświadczeniem, posiadających większe umiejętności w zakresie samoorganizacji. W przypadku tzw. juniorów oferty pracy zdalnej spotykane są rzadziej" - zaznaczył.

"Pracodawcy wolą, żeby osoby początkujące wypełniały swoje obowiązki pod ich okiem. Nie chodzi wyłącznie o kontrolę, lecz także o to, aby mogli szybciej przyswoić nową wiedzę, lepiej poznać firmę, zintegrować się z pozostałymi pracownikami oraz nauczyć się pracy w zespole" - wyjaśniła lider zespołu wsparcia absolwentów w szkole programowania online Kodilla.com Ewelina Podhorodecka.

Nie jest to jednak regułą. Osoby, które mają mniejsze doświadczenie, ale wykazują się dobrą samoorganizacją, mają odpowiednio wysoki poziom umiejętności, a także są komunikatywne, bardzo szybko mogą uzyskać zgodę na pracę poza biurem. Jeśli dobrze zaprezentują się podczas procesu rekrutacyjnego, mogą taką pracę znaleźć nawet od razu - wskazali specjaliści.

Jak podkreślił Andrzej Jaromin, który jako programista języka Java realizuje obecnie projekty dla klienta z Singapuru, "zdalna praca wymaga samodyscypliny i zaawansowania przynajmniej na poziomie gwarantującym w miarę samodzielne rozwiązywanie problemów. Nie jest ona więc rekomendowana dla osób rozpoczynających swoją karierę, ale warto taki cel sobie określić i do niego zmierzać".

Z badań przeprowadzonych przez szwajcarską firmę IWG wspierającą m.in. wydajność w przedsiębiorstwach wynika, że model, który dla wielu pracodawców jeszcze niedawno był nie do zaakceptowania, powoli staje się standardem. Po przebadaniu 18 tys. osób z niemal stu międzynarodowych przedsiębiorstw okazało się, że ponad połowa z nich może pracować z domu przez większość tygodnia. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama