Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dwie polskie organizacje nagrodzone przez Elżbietę II

Dwie polskie organizacje nagrodzone przez Elżbietę II
Po rozdaniu nagród, królowa zaprosiła wszystkich na letnie przyjęcie w ogrodzie. (Fot. Getty Images)
Polska Sobotnia Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Londynie i European's Welfare Association CIC w Walsall otrzymały dziś przyznawane przez Elżbietę II najwyższe brytyjskie odznaczenie dla organizacji społecznych, Nagrodę Królowej za Służbę Społeczną (QAVS).
Reklama
Reklama

Nagroda QAVS, ustanowiona w 2002 roku, czyli w 50. rocznicę koronacji monarchini, przyznawana jest za "wybitne zasługi grup wolontariuszy na rzecz ich społeczności". Dziś po raz pierwszy nagrodzone zostały organizacje reprezentujące blisko milionową społeczność Polaków w Wielkiej Brytanii.

Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki w Londynie to najstarsza i największa placówka tego typu w Wielkiej Brytanii, założona w 1950 roku przez pokolenie Polaków, którzy trafili na Wyspy w trakcie i tuż po drugiej wojnie światowej. W 1950 roku z inicjatywy księdza prałata Adama Wróbla w dzielnicy Ealing na zachodzie Londynu powstała polska parafia, a następnie Szkoła Przedmiotów Ojczystych.

Rok później w szkole funkcjonowały dwie klasy, uczące zaledwie 30 uczniów w domu parafialnym. Obecnie polska placówka wynajmuje budynek od brytyjskiej szkoły im. św. Benedykta i ma pod swoją opieką ponad 600 uczniów, których edukacją kieruje ponad 40 nauczycieli.

"Na tę nagrodę pracowały naprawdę pokolenia. Mieliśmy tutaj wizytację osoby, która nominowała nas do nagrody i była pod wielkim wrażeniem liczby ludzi zaangażowanych i lat pracy. (...) To najwyższe odznaczenie, jakie może dostać w Wielkiej Brytanii instytucja, więc to prestiż, który jest niebagatelny" - przekazał Paweł Rutkowski, wiceprezes zarządu szkoły.

Jak podkreślił, "rodzice mają obowiązek w tej szkole odpracować swoje dyżury, a to powoduje, że są zaangażowani w jej prowadzenie. Oprócz tego jest koło rodzicielskie, (...) (które) organizuje imprezy, spotkania, zbiórki pieniędzy".

Grażyna Perkowska, również wiceprezes zarządu, zapewniła, że "praca wolontariacka w tej szkole działa jak narkotyk". "Przychodzi się na jeden dzień i nie można bez niej żyć. Wielu rodziców działa na tej zasadzie" - podkreśliła.

"Bardzo się cieszę, że praca przez 67 lat wszystkich pokoleń, które pracowały ciężko, charytatywnie, na rozwój tej szkoły, została zauważona i doceniona. Oprócz tego, że realizujemy program nauczania, rozwijamy bardzo naszą polską kulturę, pielęgnujemy nasze tradycje i organizujemy dla dzieci najróżniejsze rzeczy, żeby tę świadomość, tożsamość narodową bardzo rozbudzić" - podkreślała z kolei dyrektor szkoły, Marta Bniński.

O znaczeniu sobotniej szkoły w ich rozwoju zapewniają także uczniowie. Karolina Waguminiak przekonywała, że uczestnictwo w zajęciach jest dla niej bardzo ważne. "Urodziłam się w Polsce, przyjechałam tutaj, jak miałam trzy latka i chciałabym, żeby kawałek Polski zawsze pozostał we mnie" - tłumaczyła.

"Polska szkoła mi daje, że mogę czytać po polsku, pisać, rozumieć polską historię" - dodał z kolei jej urodzony w Londynie rówieśnik Eryk Matejko. "Dzieci też będę wysyłał do polskiej szkoły w przyszłości" - zapewnił.

Druga z nagrodzonych organizacji to ośrodek kulturalno-oświatowy European's Welfare Association CIC (EWA CIC) w Walsall w pobliżu Birmingham, który prowadzi m.in. Sobotnią Szkołę im. Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, w której uczy się 317 dzieci w wieku od trzech do 18 lat.

Oprócz szkoły ośrodek prowadzi także m.in. grupy wsparcia, szkołę angielskiego dla dorosłych, klub koszykówki, zajęcia muzyczne i harcerstwo, a także współpracuje z policją, służbą zdrowia i urzędami miast w regionie West Midlands, reprezentując polską społeczność.

"Ta nagroda jest rezultatem nieprawdopodobnej pracy EWA CIC i naszych sprzymierzeńców, którzy budowali przez osiem lat istnienia szkoły jej zaplecze, rozwijali talenty i pasje oraz dzielili się swoim czasem na rzecz wsparcia dzieci i ich rodziców" - poinformowała Elżbieta Kardynał, założycielka i dyrektor EWA CIC.

Jak dodała, działalność organizacji "to nie tylko szkoła, bo dzięki utalentowanej grupie ludzi EWA CIC stała się dla wielu platformą do tworzenia biznesowych start-upów, miejscem spotkań z przyjaciółmi, poradnią specjalistyczną, a nawet drugim domem". "Nasze motto to: razem możemy otworzyć więcej drzwi. Ta nagroda otwiera nam wiele drzwi na oścież" - podkreśliła Kardynał.

Na zaproszenie odpowiedzialnego za organizację dworu Lorda Szambelana przedstawiciele obu organizacji wzięli także udział w letnim przyjęciu w ogrodzie Pałacu Buckingham, w którym uczestniczyła królowa Elżbieta II i pozostali członkowie rodziny królewskiej.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama