Menu

Duże angielskie winnice odnotowały doskonały rok. Rośnie produkcja i inwestycje

Duże angielskie winnice odnotowały doskonały rok. Rośnie produkcja i inwestycje
Choć angielski sektor winiarski jest skromny w porównaniu z innymi krajami, to doskonale się rozwija. (Fot. Getty Images)
Największe angielskie winnice w ubiegłym roku zwiększyły swoje przychody o 15%, po tym jak inwestorzy z tego sektora zareagowali na zmiany klimatyczne, zwiększając uprawy winorośli - donosi 'The Guardian'.

Pomimo tego, że UK wciąż plasuje się na szarym końcu listy największych producentów wina, za krajami takimi jak Uzbekistan czy Tunezja, produkcja w tym sektorze wzrosła w ostatnich latach o 77%, osiągając w ubiegłym roku wartość 161 960 hektolitrów tego trunku, co jest odpowiednikiem 21,6 miliona butelek.

Analiza raportów złożonych do Companies House przez siedem największych winnic pokazuje, że ich obroty, na czele z Chapel Down z siedzibą w Kent, wzrosły w ubiegłym roku z 32 mln funtów do 37 mln funtów, tj. ponad trzykrotnie więcej niż 13 mln funtów odnotowane w latach 2018-19.

Według firmy rachunkowej UHY Hacker Young, która dokonała przeglądu sprawozdań finansowych spółek, jednym z czynników napędzających wzrost były "lepsze warunki uprawy w UK w wyniku zmian klimatycznych".

Z drugiej jednak strony, rosnące globalne temperatury stwarzają ryzyko, że uprawa winorośli w bardziej tradycyjnych krajach produkujących wino będzie zagrożona.

Ilość wina uprawianego w UK - z czego zdecydowana większość jest produkowana w Anglii i określana jako "angielskie wino" - znacznie wzrosła i doprowadziła do tego, że producenci tacy jak Chapel Down, Gusborne i Roebuck Estate zdobyli uznanie na arenie międzynarodowej.

Południowo-wschodnia Anglia sprzyja produkcji wina musującego, w szczególności ze względu na podobieństwo topografii do regionu Szampanii we Francji. Całkowita produkcja pozostaje jednak niewielka w porównaniu z takimi potęgami jak Francja, Włochy czy Hiszpania.

W 2024 r. Francja, światowy lider, wyprodukowała 48 mln hektolitrów, czyli około jednej piątej światowej produkcji i prawie 300 razy więcej niż UK.

Jednak kraje zajmujące drugie i trzecie miejsce w produkcji wina, Włochy i Hiszpania, odnotowały spadek produkcji, a Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV) zwróciła uwagę na czynniki klimatyczne, takie jak susza i ulewne deszcze.

Na liście 21 "głównych" producentów OIV Szwajcaria zajmuje ostatnie miejsce, a w 2023 r. z jej winnic pochodzić miało 1 mln hektolitrów wina, czyli około sześciokrotnie więcej niż z rynku brytyjskiego.

Czytaj więcej:

Francja: Znacznie spada spożycie czerwonego wina. Rząd wyda miliony euro na karczowanie winnic

Wskutek zmian klimatu produkcja wina w UK osiąga rekordowe rozmiary

Włochy: Boom enoturystyki, czyli wizyt i relaksu w winnicach

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 24.06.2025
    GBP 4.9984 złEUR 4.2604 złUSD 3.6753 złCHF 4.5294 zł

    Sport