Menu

Dublin: Budki telefoniczne mogą przejść do historii

Dublin: Budki telefoniczne mogą przejść do historii
Budkami w Dublinie zarządza firma telekomunikacyjna Eir. (Fot. Flickr)
Stare wysłużone budki telefoniczne w Dublinie w niedalekiej przyszłości mogą zostać zastąpione 'cyfrowymi piedestałami' - zakładają plany irlandzkiej firmy telekomunikacyjnej Eir i rady miasta.
Reklama

Nowe budki mają pełnić funkcję hotspotów Wi-Fi oraz cyfrowych wyświetlaczy, informujących o wydarzeniach w mieście oraz służących do publicznego przesyłania wiadomości.

Eir, który odpowiada za automaty telefoniczne w całym kraju, prowadzi obecnie program usuwania opuszczonych lub niepotrzebnych budek. 

Pod koniec 2017 r. na obszarze Dublina działały 144 takie urządzenia. Właśnie wtedy po raz pierwszy pojawił się pomysł instalacji nowoczesnych budek, nad którym wspólnie dyskutowali: operator telekomunikacyjny, władze miasta i firma medialna Clear Channel. Zakładano wówczas "partnerstwo handlowe w celu zainstalowania nowej cyfrowej struktury płatnych telefonów w niektórych kluczowych lokalizacjach i usunięcia wszystkich innych istniejących budek".

Jako główne potencjalne korzyści projektu Eir wskazywał dzielenie się przychodami i ulepszanie inteligentnego miasta. Twierdził, że - aby biznes się opłacił - należałoby zastąpić co najmniej 20 starych automatów telefonicznych.

Tymczasem niektórzy eksperci z Wielkiej Brytanii ostrzegają, że cyfrowe budki, które na Wyspach zastąpiły te tradycyjne, działają jak sieć nadzoru. "Na brytyjskich ulicach instalowana jest infrastruktura do budowy sieci inwigilacji" - stwierdził w rozmowie z "Independent" analityk danych Adrian Short.

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.11.2019
  GBP 4.978 złEUR 4.279 złUSD 3.878 złCHF 3.899 zł

  Sport


  Reklama