Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Drugie referendum w projekcie nowej ustawy o wyjściu z UE

Drugie referendum w projekcie nowej ustawy o wyjściu z UE
Theresa May zmieniła projekt ustawy tak, aby odpowiadał opozycji. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May ostrzegła dziś, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
Reklama

Wśród ustępstw ze strony szefowej rządu znalazły się m.in. zapowiedzi utrzymania lub wręcz przewyższenia w przyszłości unijnych standardów dotyczących praw pracowniczych i ochrony środowiska, o co apelowały grupy posłów opozycyjnej Partii Pracy.

May podkreśliła, że jej rząd wciąż liczy na znalezienie takiego modelu przyszłego obrotu usługami, który pozwoli na bezproblemową wymianę z krajami UE bez członkostwa we wspólnym rynku UE i bez dalszego utrzymania swobody przepływu osób. Wśród rozwiązań, które na to pozwolą, ma być m.in. harmonizacja przepisów dotyczących produktów rolnych.

Jak do propozycji Theresy May odniosą się brytyjscy posłowie? (Fot. Getty Images)

W projekcie ustawy, który ponownie trafi pod obrady Izby Gmin w przyszłym tygodniu, znajdzie się także zupełnie nowy zapis zobowiązujący rząd do przeprowadzenia głosowania w parlamencie nad propozycją przedstawienia ostatecznej decyzji pod drugie referendum. Premier zapewniła, że w razie większościowego poparcia takiego rozwiązania - choć jak zaznaczyła, będzie to wbrew jej opinii - jej gabinet będzie zobowiązany do zrealizowania takiej decyzji.

Nowe propozycje zawierają szereg ustępstw, które były postulowane w ostatnich miesiącach przez krytyków dotychczasowych ram prawnych ws. Brexitu, zarówno po stronie rządzącej Partii Konserwatywnej, jak i opozycyjnej Partii Pracy.

"Jedynie głosując w drugim czytaniu za ustawą dotyczącą umowy wyjścia posłowie będą mogli otworzyć parlamentowi drogę do określenia tego, w jaki sposób wyjdziemy z Unii Europejskiej. Jeśli zagłosują przeciwko (...) to będzie to głos za zatrzymaniem Brexitu" - podkreśliła.

Według ostatnich ustaleń, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

 

  Komentarze


  • Lejber
   21 maja, 19:52

   To jest za piękne żeby było prawdziwe, mamo zostaje w londynie! Hurrraa!!!

  • Obivankanobi
   21 maja, 21:20

   Jajajaj według ostatnich ustaleń UK powinna opuścić unie 31 października. Lol zorganizują drugie referendum i poproszą o extension. Ciekawe ile jeszcze razy będą prosić o odroczenie? Niepoważni ludzie w tej Anglii żyją.

  • Polka
   2 czerwca, 14:34

   Wielka Brytania opuszczając UNIE doprowadzi do katastrofy
   .

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama