Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Drugi przypadek wyleczenia HIV. Dokonali tego Brytyjczycy

Drugi przypadek wyleczenia HIV. Dokonali tego Brytyjczycy
Wirus HIV nie jest już wykrywalny w organizmie "pacjenta z Londynu" dostępnymi metodami. (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego - informuje wczorajsze wydanie 'Nature'.
Reklama
Reklama

Zniszczenie zakażenia wywołanego wirusem HIV po raz pierwszy udało się przeprowadzić w Niemczech przed 12 laty u Timothy'ego Ray Browna, który obecnie przebywa w Pal Springs w Kalifornii. Lekarze i media nazwali go "pacjentem z Berlina", bo początkowo chciał pozostać anonimowy i był leczony w niemieckiej stolicy.

Anonimowy pragnie pozostać też mężczyzna, którego ostatnio leczono w Londynie (nazywany "pacjentem z Londynu"). Brytyjscy specjaliści poinformowali, że podobnie jak u Browna, przed 18 miesiącami przeprowadzono u niego przeszczep szpiku kostnego w związku z chorobą nowotworową. Od tego czasu nie wykazuje nawrotu zakażenia wirusem HIV.

Timothy Brown otrzymał silną chemioterapię, która zniszczyła powstające w szpiku komórki nowotworowe. Potem przeszczepiono mu szpik kostny pozyskany od dawcy z mutacją CCR5, zapewniającą odporność przeciwko wirusowi HIV. Zabieg ten przeprowadzono, kiedy zachorował na białaczkę.

Podobny zabieg transplantacji szpiku zastosowali specjaliści University College London, Imperial College London, Cambridge University oraz Oxford University - gdy się okazało, że "pacjent z Londynu" w 2012 r. zachorował na chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą). Jemu również podano szpik od dawcy odpornego na wirusa HIV, którym zaraził się w 2003 r.

BBC informuje, że u brytyjskiego pacjenta doszło do remisji ziarnicy, jak również do cofnięcia się zakażenia HIV do takiego stopnia, że wirus ten nie jest wykrywalny w jego organizmie dostępnymi metodami.

"Uzyskując remisję tego zakażenia u kolejnego pacjenta z wirusem HIV dzięki tej samej metodzie, wykazaliśmy, że pacjent z Belina nie jest wyjątkiem, a zastosowana terapia wyeliminowała zakażenie o obydwu chorych" – zaznaczył prof. Ravindra Gupta z University College London.

Prof. Eduardo Olavarria z Imperial College London, który również uczestniczył w tym przedsięwzięciu, podkreślił, że nowa strategia, polegająca na wykorzystaniu odpowiedniego przeszczepu szpiku kostnego, może doprowadzić do wyeliminowania zakażenia wirusem HIV.

"Taka terapia nie może być jednak standardem w leczeniu wyłącznie tego zakażenia, ponieważ wymaga ona użycia silnie toksycznej chemioterapii, w tym przypadku koniecznej w leczeniu chłoniaka Hodgkina" – dodał brytyjski specjalista.

Zdaniem prof. Grahama Cooke’a z National Institute for Health Research, takie leczenie jest zbyt ryzykowne dla innych osób z wirusem HIV. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama