Dookoła Wielkiej Brytanii: Niewiadoma w czołówce

Katarzyna Niewiadoma świetnie sobi radzi podczas wyścigu. (Fot. Getty Images)
Katarzyna Niewiadoma zajęła drugie miejsce na piątym etapie wyścigu kolarskiego Dookoła Wielkiej Brytanii (Women's Tour). W klasyfikacji generalnej zawodniczka drużyny Canyon-SRAM plasuje się na trzeciej pozycji.

Zwyciężyła Włoszka Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), a koszulkę liderki zachowała trzecia na mecie Australijka Grace Brown (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope).

Etap z Pembrey Country Park do Black Mountain (106,6 km) kończył się pięciokilometrowym podjazdem o średnim kącie nachylenia 5,9 proc. O zwycięstwo walczyło pięć zawodniczek, które razem wjechały na szczyt i rywalizowały także o bonifikaty.

Cztery sekundy za trzecie miejsce pozwoliły zachować Brown prowadzenie, ale w klasyfikacji generalnej Australijka ma ten sam łączny czas co Longo Borghini. Niewiadoma zdobyła sześciosekundową bonifikatę i w przeddzień zakończenia wyścigu traci do dwóch pierwszych zawodniczek tylko dwie sekundy.

Polka wdarła się do czołówki już dzień wcześniej, plasując się na drugiej pozycji, tuż za Brown, na odcinku z Wrexham do Welshpool (144,7 km).

Wyścig ma najwyższą kategorię Women's World Tour. Zakończy się w sobotę płaskim etapem z Chipping Norton do Oksfordu (142,9 km).

Niewiadoma triumfowała w tych zawodach w 2017 roku, a w 2019 zajęła drugie miejsce.