Dobry początek Polaków na MŚ w kajakarstwie

Anna Puławska (Fot. Facebook/Anna Puławska)
Kajakarka AZS AWF Gorzów Anna Puławska wygrała przedbieg w jedynce na 500 metrów w mistrzostwach świata w portugalskim Montemor. W przedpołudniowej sesji pierwszego dnia rywalizacji z dobrej strony pokazali się polscy kanadyjkarze.

W olimpijskiej konkurencji C2 1 000 m Mateusz Kamiński i Vincent Słomiński zajęli drugie miejsce w przedbiegu, tracąc zaledwie 0,27 sekundy do Włochów, którzy bezpośrednio awansowali do finału. Polacy, siódma drużyna z ubiegłorocznych mistrzostw świata, wystąpią w piątkowym półfinale – trzy najlepsze reprezentacje zakwalifikują się do finału.

W jedynce na 500 m Tomasz Kaczor był trzeci, co dało mu miejsce w półfinale. Kanadyjkarz poznańskiej Warty do pierwszego Francuza Thomasa Simarta stracił 1,5 sekundy.

W rywalizacji kajakarzy w dwójce na 1 000 m Martin Brzeziński i Rafał Rosolski uplasowali się na czwartej pozycji, tracąc ponad cztery sekundy do zwycięskiej ekipy Niemiec. W piątek w półfinale biało-czerwoni powalczą o awans do najlepszej dziewiątki mistrzostw. Z kolei w jedynce na 1 000 m Bartosz Stabno do końca walczył o wygraną z Węgrem Balintem Kopaszem. Zawodnik Posnanii przegrał zaledwie o 0,34 sekundy, ale w tej konkurencji nawet zwycięstwo nie dawało awansu do finału.

W jedynce 500 m dobrą formę zaprezentowała brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy Puławska, która wygrała swój wyścig eliminacyjny. Ta olimpijska konkurencja jest mocno obsadzona w Portugalii, dlatego Polka będzie musiała popłynąć jeszcze w półfinale. Podobnie jak dwójka - Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, które na olimpijskim dystansie 500 m zajęły czwartą lokatę.

W przedpołudniowej sesji zaprezentowały się także kanadyjkarki w jedynkach na 500 m. Magda Stanny zajęła drugą lokatę, ale do pierwszej na mecie Chinki Xu Shixiao straciła ponad 5,5 sekundy. Zawodniczka Warty Poznań popłynie w półfinale.

Dzisiaj po południu rozegrane zostaną kolejne wyścigi eliminacyjne. Pierwsze finały odbędą się w piątek.

Mistrzostwa potrwają do niedzieli, rozdanych zostanie łącznie 29 kompletów medali.