Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do Brexitu jeszcze nie doszło, a w aptekach w UK już brakuje leków

Do Brexitu jeszcze nie doszło, a w aptekach w UK już brakuje leków
Wielu aptekarzy donosi o problemach z dostawami. (Fot. Getty Images)
Ponad 400 brytyjskich farmaceutów, którzy odpowiedzieli na ankietę przeprowadzoną przez portal branżowy Chemist+Druggist oznajmiło, że zaczyna mieć problemy z dostępnością niektórych leków. Jak przekazał portal The London Economic, najczęściej brakuje środków do zastępczej terapii hormonalnej.
Reklama
Reklama

Według sondy branżowego portalu, farmaceuci doświadczają niedoborów wszystkich głównych rodzajów leków, w tym zastępczej terapii hormonalnej (hormone replacement therapy - HTZ), leków antydepresyjnych i tabletek przeciwpadaczkowych.

Spośród wszystkich farmaceutów środowiskowych, którzy odpowiedzieli na ankietę, aż 84% respondentów stwierdziło, że ma duże problemy ze zdobyciem leków HTZ.

Brakuje również leków na ciśnienie krwi (67%), środków antykoncepcyjnych i środków przeciwbólowych. 58% ankietowanych ma problemy z zaopatrzeniem w leki przeciwpadaczkowe, podczas gdy inni jako nieosiągalne wymienili leki na chorobę Parkinsona.

Jeden z respondentów stwierdził, że stres związany z próbą zaopatrzenia się w medykamenty sprawił, że po 35 latach bycia farmaceutą porzucił zawód. Inny stwierdził, że jego zespół farmaceutyczny "ledwo sobie radzi i wszyscy są na krawędzi".

Bycie farmaceutą to bardzo odpowiedzialne zadanie. (Fot. Getty Images)

Farmaceuci przyznali także, że mają trudności w wyjaśnieniu problemów z zaopatrzeniem "zdenerwowanym i zdesperowanym" pacjentom oraz że spędzają z nimi mniej czasu z powodu obciążenia wynikającego z niedoboru leków.

Eksperci winą za niedobory obarczają problemy związane z produkcją i dostawami. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) stwierdził jednak, że nie ma dowodów na to, iż bieżące trudności są wynikiem Brexitu.

DHSC potwierdził, że ma świadomość ciągłych problemów z dostępnością niektórych produktów HTZ i współpracuje z dostawcami w celu utrzymania ogólnej podaży. Poradził także, by każdy dotknięty brakami pacjent omówił z lekarzem alternatywny sposób leczenia.

"W pełni rozumiemy obawy tych, którzy wymagają codziennego przyjmowania leków i chcemy ich uspokoić - robimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić niezbędne leki wszystkim potrzebującym" - głosi oświadczenie DHSC.

Wielu pacjentów nie mogło kupić potrzebnego leku. (Fot. Getty Images)

Na początku tego roku dostawcy NHS poinformowali BBC, że szpitale w całej Anglii doświadczają niedoborów leków z powodu "gromadzenia zapasów i presji cenowej w miarę zbliżjącego się terminu Brexitu".

Dr Farah Jameel z British Medical Association stwierdził: "Istnieje wiele różnych przyczyn niedoborów leków, ale sytuacja pogarsza się drastycznie i może mieć to wpływ na tempo w jakim pacjent otrzyma niezbędną pomoc".

"Często nie wiadomo, że lek jest niedostępny, dopóki pacjent nie wróci z apteki. Dodatkowe wizyty u lekarza rodzinnego na znaczne obciążenie pracą oraz powodują dodatkowy stres u pacjentów" - dodał dr Jameel.

Czytaj więcej:

"Kobiety z menopauzą powinny być chronione w miejscu pracy"

1 na 4 dorosłych w Anglii uzależniony od leków?

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna non stop

University College London: Najpopularniejszy antydepresant w UK nie działa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama